more_horiz

Pęk o spotkaniu Ławrowa i Sikorskiego: polityka rządu Tuska była sprzeczna z polską racją stanu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 10:35
- Spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Sergieja Ławrowa z polskimi ambasadorami, gdzie wygłosił on wykład, jak prowadzić politykę zagraniczną, było czymś wręcz niebywałym. Przerażenie ogarnia, jak daleko można się posunąć w czymś, co dziś można określić jako strategiczny błąd - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim w Warszawie  28.10.2010. Spotkanie rozpoczęło oficjalną wizytę ministra w Polsce.
Spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim w Warszawie 28.10.2010. Spotkanie rozpoczęło oficjalną wizytę ministra w Polsce.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Jak wynika z dokumentów, do których w archiwach MSZ dotarła TVP, podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce w 2010 r. wysłannik Kremla przemawiał do polskich dyplomatów i ich ówczesnego zwierzchnika Radosława Sikorskiego.

Miało to miejsce w trakcie narady ambasadorów, na którą przyjechali polscy dyplomaci ze wszystkich placówek na świecie. Na takich regularnych spotkaniach ustala się sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej.

Bogdan Pęk komentował te doniesienia. - Realna polityka rządu Donalda Tuska, realizowana przez niego osobiście i przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, była w całości sprzeczna z polską racją stanu, tak jak dziś ją rozumiemy. To ich polityka doprowadziła [do tego], że wybuchała wojna z Ukrainą, bo gdyby polityka wobec Rosji była inna, racjonalna, gdyby nie karmiono ogromną ilością pieniędzy postsowieckiego systemu i reżimu Putina, to nie miałby on sił na to, by wywołać wojnę na Ukrainie - stwierdził gość audycji.

Były senator krytycznie oceniał polską politykę zagraniczną za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. - Polityka poszerzonego Trójkąta Weimarskiego, czyli Francja-Niemcy-Polska z udziałem Rosji jako potencjalnego sojusznika, całkowicie zbankrutowała. W ten sposób budowana była koncepcja rosyjsko-niemiecka, Eurazji i federalnego państwa europejskiego, a Polska była używana jako dodatkowy element nacisku negocjacyjnego - zauważył.

Posłuchaj
18:18 PR24_mp3 2022_07_04-09-41-26.mp3 Bogdan Pęk o polityce zagranicznej rządów Donalda Tuska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 >>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Narada, podczas której wystąpił Ławrow, odbyła się krótko po rosyjskiej napaści na Gruzję i tuż po katastrofie smoleńskiej. 

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 09.41

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także