more_horiz

Spotkanie Ławrowa z polskimi dyplomatami. Sakiewicz: nie chodziło o współpracę, ale o podległość

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 11:35
- Dokumentów pokazujących, że nie był to przypadek, błąd czy wyskok polityka czy urzędnika jest za dużo. To była świadoma decyzja, że Polska staje się częścią tego, co Jarosław Kaczyński nazwał kondominium zarządzanym przez Rosję i Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (red. naczelny "Gazety Polskiej").
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Jak wynika z dokumentów, do których w archiwach MSZ dotarła TVP, podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce w 2010 r. wysłannik Kremla przemawiał do polskich dyplomatów i ich ówczesnego zwierzchnika Radosława Sikorskiego.

Miało to miejsce w trakcie narady ambasadorów, na którą przyjechali polscy dyplomaci ze wszystkich placówek na świecie. Na takich regularnych spotkaniach ustala się sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej.

Tomasz Sakiewicz odniósł się do tych informacji. - O spotkaniu Ławrowa z dyplomatami pisaliśmy wielokrotnie, kolejne dokumenty pokazują, że nie chodziło nawet o współpracę, ale o podległość - polska dyplomacja miał spełniać oczekiwania dyplomacji rosyjskiej, było to elementem podległości polskiego państwa, podporządkowania polityki energetycznej, armii czy służb. Wszystkie kluczowe elementy polityki zewnętrznej państwa, ale także częściowo wewnętrznej państwa miały być powoli koordynowane i podporządkowane decyzjom Moskwy, co działo się w ramach szerszego układu z Niemcami - stwierdził publicysta.

Posłuchaj
11:43 PR24_mp3 2022_07_04-10-48-24.mp3 Tomasz Sakiewicz o polskiej polityce zagranicznej w czasie rządów PO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 >>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Narada, podczas której wystąpił Ławrow, odbyła się krótko po rosyjskiej napaści na Gruzję i tuż po katastrofie smoleńskiej. 

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 10.48

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także