more_horiz

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego: redukcja podatków zmniejszy koszt społeczny inflacji

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 14:00
- Redukcje w podatkach, które się pojawiają mają o tyle sens, że trochę zmniejszają koszt społeczny tej inflacji i podwyższonego wskaźnika inflacji z którym mamy do czynienia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego).   
Analitycy oczekują dalszych podwyżek stóp procentowych
Analitycy oczekują dalszych podwyżek stóp procentowychFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12% to zmiana, która obejmie 13 milionów podatników - każdego, kto osiąga dochody z pracy, emerytów i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się wg skali podatkowej.

O znaczeniu zmian w polityce fiskalnej w kontekście walki z inflacją mówił Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Działania, które zostały wprowadzone wcześniej, czyli tzw. tarcze antyinflacyjne, czy też redukcje w podatkach pośrednich od paliwa, żywności, co też w tym momencie wprowadzają inne stolice europejskie, są działaniami nadzwyczajnymi, wynikającymi z tego, że inflacja w dużej jej części jest wynikiem konfliktu zbrojnego na Ukrainie - zauważył. 

- Siłą rzeczy polityka Banku Centralnego, czyli podnoszenie stóp procentowych nie przynosi tak dużych korzyści w redukcji inflacji, jakby to miało miejsce normlanie. Bank Centralny nie ma wpływu na ceny gazu na globalnych rynkach (...) stąd jakieś redukcje w podatkach, które się pojawiają. Mają one o tyle sens, że trochę zmniejszają koszt społeczny tej inflacji i podwyższonego wskaźnika inflacji z którym mamy do czynienia - stwierdził ekspert.    

Jednak, jak podkreślił gość audycji, wskaźnik inflacji przede wszystkim zależy od czynników zewnętrznych jakim jest Rosja i jej zbrodnicza działalność.       

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
04:08 PR24_mp3 2022_07_04-13-25-53.mp3 Piotr Arak o zmianach podatkowych ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego)

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 13.25

kmp

Zobacz także

Zobacz także