more_horiz

"Wysyła niepokojące sygnały". Kaleta o orzeczeniu TSUE ws. litewskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:15
- Orzeczenie TSUE dotyczące granicy litewskiej jest połączone ze sprawą sankcji i blokowania tranzytu do Kaliningradu przez Litwę - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: PR24/AK

W piątek szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite, podsumowując rok, który minął od wprowadzenia w kraju stanu sytuacji nadzwyczajnej w związku z nielegalną migracją z Białorusi, powiedziała, że "Litwa odparła hybrydowy atak Alaksandra Łukaszenki". Sytuacja nadzwyczajna w całej Litwie została ogłoszona 2 lipca 2021 r., co ułatwiło podejmowanie decyzji w celu opanowania kryzysu, korzystanie z funduszy publicznych i rozmieszczanie wojska.

TSUE w ubiegłym tygodniu wydało orzeczenie, wedle którego "litewskie przepisy, które zakładają automatyczne zatrzymywanie osób bezprawnie przekraczających granicę i pozbawiają ich możliwości starania się o azyl, są niezgodne z prawem UE".

"TSUE wysyła niepokojące sygnały"

Na antenie Polskiego Radia 24 Sebastian Kaleta wskazał, że "są to bardzo niepokojące sygnały, które UE wysyła wobec Litwy". - Orzeczenie TSUE jest połączone ze sprawą sankcji i blokowania tranzytu do Kaliningradu przez Litwę - powiedział.

- Nagle kilka dni temu Niemcy naciskają na Litwę, by ta nie realizowała tych sankcji, a kilka dni później w ekspresowym trybie TSUE kwestionuje politykę obrony Litwy przez Litwinów w ubiegłym roku i de facto zapewnia wolność nielegalnie przekraczającym granicę litewsko-białoruską - zaznaczył.

Podkreślił, że "Litwa skutecznie obroniła swoją granicę dzięki zdecydowanym działaniom, a to też jest przecież granica Unii Europejskiej". - TSUE powiedziało, że Litwa de facto ma tej polityki bezpieczeństwa nie realizować - wskazał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:28 Kaleta.mp3 Sebastian Kaleta: TSUE wysyła niepokojące sygnały (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości

Data emisji: 5.07.2022

Godzina emisji: 10.33


jb

Zobacz także

Zobacz także