more_horiz

Niemcy wobec wojny na Ukrainie: Prof. Grochmalski: kontynuacja brutalnego myślenia o przewadze

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 10:55
- Ta wojna pokazała skalę świadomej propagandy prowadzonej przez instytucje niemieckie, w tym przez urząd kanclerski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Jak poinformowała w piątek agencja Reutera za anonimowymi źródłami, urzędnicy UE, wspierani przez rząd Niemiec, pracują nad wyłączeniem transportu dóbr do Kaliningradu z zakresu sankcji nałożonych na Rosję. Jeśli na takie rozwiązanie zgodzi się Litwa, do porozumienia w tym względzie mogłoby dojść przed 10 lipca
Jak poinformowała w piątek agencja Reutera za anonimowymi źródłami, urzędnicy UE, wspierani przez rząd Niemiec, pracują nad wyłączeniem transportu dóbr do Kaliningradu z zakresu sankcji nałożonych na Rosję. Jeśli na takie rozwiązanie zgodzi się Litwa, do porozumienia w tym względzie mogłoby dojść przed 10 lipcaFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Niemcy starają się wymóc na Litwie rezygnację ze stosowania niektórych z sankcji unijnych wobec Rosji. - Propozycja Olafa Scholza w sprawie Kaliningradu nie ma żadnych podstaw - twierdzi Marko Mihkelson, szef Komisji Spraw Zagranicznych w estońskim parlamencie. Jego zdaniem byłby to bardzo zły sygnał. Chodzi o sugestie niemieckiego kanclerza, że Litwa powinna umożliwić przez swoje terytorium kolejowy tranzyt rosyjskich towarów objętych sankcjami do obwodu kaliningradzkiego.

"Świadoma propaganda prowadzona przez instytucje niemieckie"

Prof. Piotr Grochmalski komentował te doniesienia. - Twarda analiza pokazuje, jak od wielu lat wyglądają działania Berlina. Przypomnijmy sobie narrację Schroedera, później Merkel, która mówiła, że Nord Stream 1 i 2 to projekty gospodarcze, niemające żadnego podłoża politycznego. Wcześniej wiele instytucji finansowych w swoich analizach mówiło, że te gazociągi w kategoriach biznesowych nie mają sensu, mimo to cały czas zalewano nas kłamstwami - stwierdził.

Jak dodał gość audycji, wojna na Ukrainie pokazała skalę świadomej propagandy prowadzonej przez instytucje niemieckie, w tym przez urząd kanclerski. - To jest obszar miękkiego oddziaływania, zawsze można to przykrywać odpowiednią kampanią. Widzimy, że kanclerz Scholz nawet w relacjach z niektórymi dziennikarzami zaczyna być skrajnie bezczelny, to rodzaj tupetu, który pokazuje Niemcy od tej strony, o której myśmy chcieli zapomnieć, to kontynuacja brutalnego myślenia o przewadze - ocenił prof. Grochmalski i zauważył, że można mówić o projekcie głębokiego powiązania rosyjsko-niemieckiego.

Posłuchaj

18:19 PR24_mp3 2022_07_05-09-38-14.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o relacjach Niemcy - Rosja ("Temat dnia/Gość PR24")

 >>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

W drugiej połowie czerwca zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z żelaza między obwodem kaliningradzkim a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Władze w Wilnie wprowadziły te ograniczenia w ramach sankcji Unii Europejskiej, które nałożone zostały na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę.

Moskwa oskarżyła Litwę o wstrzymanie tranzytu i zapowiedziała działania odwetowe. W tym tygodniu szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonyte zapowiedziała, że jej kraj zamierza kontynuować realizację warunków czwartego pakietu sankcji. Oznacza to, że od 10 lipca może zostać wstrzymany tranzyt kolejnych towarów do obwodu kaliningradzkiego.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 5.07.2022

Godzina emisji: 9.48

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także