more_horiz

"Taktyka rosyjska polega na całkowitym wyniszczeniu terenów". Matkowski o walkach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:10
- Rosjanie w tej taktyce są dobrzy, bo dziesięć lat robili to samo w Syrii wyniszczając wszystko co żywe. Krok po kroku idą więc naprzód - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Matkowski, nauczyciel akademicki.
Taktyka rosyjska polega na całkowitym wyniszczeniu terenów. Matkowski o froncie walk na Ukrainie
"Taktyka rosyjska polega na całkowitym wyniszczeniu terenów". Matkowski o froncie walk na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Gość PR24 mówił, że obecnie front walk ukraińsko-rosyjskich rozciąga się na ponad dwa tysiące kilometrów i dodał, że to większa odległość niż trasa Przemyśl-Londyn, ale aktywne działania dotyczą odcinka, który ma ponad tysiąc kilometrów. Rosja ma przy tym nieograniczone zasoby, a jej artyleria jest "silniejsza od tej, którą Ukraina dostaje od państw zachodnich".

- Taktyka rosyjska polega na całkowitym wyniszczeniu terenów co powoduje, że strona ukraińska powoli się cofa. Rosjanie w tej taktyce są dobrzy, bo dziesięć lat robili to samo w Syrii wyniszczając wszystko co żywe. Krok po kroku idą naprzód, a chodzi w tym o to, by ponad połowa Ukrainy znalazła się pod kontrolą Rosjan - wyjaśnił dr Jan Matkowski.

"Część terenów neutralnych"

Przypomniał, że jeśli chodzi o zachodnią Ukrainę, to obecna Rosja uważa, że Józef Stalin popełnił błąd przyłączając wschodnie tereny Rzeczypospolitej do Związku Radzieckiego czyli tzw. zachodnie obwody Ukrainy i Białorusi. Stworzenie państwa pomiędzy Rzeszą Niemiecką, a Związkiem Radzieckim uniemożliwiłoby szybki atak na Związek Radziecki wojsk III Rzeszy.

- Obecnie palny są takie, by pozostawić obszary pomiędzy NATO, a Federacją Rosyjską jako część terenów neutralnych, oczywiście obsadzonych ich agenturą, a pozostałe tereny, za Kijów, zająć. Krok po kroku więc idą i będą szli aż dojdą do Dniepru czyli mowa o całym lewobrzeżu i stanie się to jeśli zachodnie sankcje nie zahamują w tym Rosji - powiedział gość PR24.

Czytaj także:

Tymczasem Rosja chce zaanektować ukraiński Donbas. Wskazują na to działania podejmowane przez rosyjskie władze na okupowanych terenach obwodów ługańskiego i donieckiego. W lutym Moskwa uznała niepodległość samozwańczych republik Donbasu. Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska próbują zająć kolejne miejscowości obwodów ługańskiego i donieckiego, które wcześniej były kontrolowane przez Ukrainę.

Na okupowanych terenach ustanawiane są tymczasowe władze podporządkowane Rosji. Okupanci rozmieszczają znaki drogowe i tablice informacyjne w języku rosyjskim, wprowadzają swoją sieć telefonii komórkowej i rubel jako walutę. Trwają też przygotowania do otwarcia szkół z rosyjskim programem nauczania.


Posłuchaj
24:09 _PR24_AAC 2022_07_05-10-06-17.mp3 "Taktyka rosyjska polega na całkowitym wyniszczeniu terenów". Matkowski o froncie walk na Ukrainie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Gość: dr Jan Matkowski (nauczyciel akademicki)

Data emisji: 05.07.2022

Godzina: 10:06


Zobacz także

Zobacz także