more_horiz

"Celebrowanie poprzez sztukę". Rzecznik NCK o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 10:20
- Warto podkreślić, że te wszystkie wydarzenia, które upamiętniają tę rocznicę, to jest taka forma przypominania o powstaniu i celebrowania tej rocznicy poprzez sztukę, nie w taki stricte historyczny sposób, ale właśnie wykorzystując środki wyrazu, które pokazują te wydarzenia inaczej i skłaniają nas przez to do refleksji - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
O obchodach 78. rocznicy Powstania Warszawskiego mówiła na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska.
O obchodach 78. rocznicy Powstania Warszawskiego mówiła na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska.Foto: PAP/Tomasz Gzell

78 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" - głosiło wezwanie. 

O podjęciu walk w stolicy zadecydowano 21 lipca 1944 r. na spotkaniu generałów Tadeusza Komorowskiego "Bora", Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i Tadeusza Pełczyńskiego "Grzegorza". Przez kilka następnych dni trwały konsultacje wewnątrz Komendy Głównej AK, której stanowisko przedstawiono następnie Janowi S. Jankowskiemu, Delegatowi Rządu na Kraj, w celu uzyskania jego akceptacji. Odbyło się także w tym czasie posiedzenie Rady Jedności Narodowej, na którym opowiedziano się za opanowaniem Warszawy przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Bancerowska opowiadała o przygotowaniach Narodowego Centrum Kultury do obchodów upamiętniających 78. rocznicę wybuchu powstania. Jednym z punktów jest plenerowa wystawa zorganizowana przed Kordegardą poświęcona Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

- Ta wystawa nawiązuje w taki sposób oczywisty, choć może nie bezpośredni, do jutrzejszej 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i myślę, że warto podkreślić, że te wszystkie wydarzenia, które upamiętniają tę rocznicę, to jest taka forma przypominania o powstaniu i celebrowania tej rocznicy poprzez sztukę - zaznaczyła. - Nie w taki stricte historyczny sposób, ale właśnie wykorzystując środki wyrazu, które pokazują te wydarzenia inaczej i skłaniają nas przez to do refleksji - wyjaśniła.

"Baczyński bez filtra"

- "Baczyński bez filtra" to jest wystawa plenerowa, która stoi przed Kordegardą w bardzo ważnym miejscu w Warszawie, na przeciwko Pałacu Prezydenckiego więc nie sposób jej nie zauważyć - oceniła. - Często chodzimy na spacery Nowym Światem, Traktem Królewskim, więc proszę się zatrzymać i spojrzeć - powiedziała.

Opowiadając o wystawie wskazała, że "tam są 34 zdjęcia, fotografie młodych ludzi, uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, które stanowią interpretację wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego".

- Wiemy, że Baczyński jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów, ale przede wszystkim jest poetą, którego pamiętamy jako członka podziemia okupacyjnego, członka Armii Krajowej i powstańca - podkreśliła. - Zginął w wieku 23 lat czwartego dnia Powstania Warszawskiego - przypomniała i dodała, że "w czwartek, 4 sierpnia, będziemy przypominać o jego śmierci".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:39 PR24_mp3 2022_07_31-09-08-59.mp3 Joanna Bancerowska o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: sztuka skłania nas do refleksji (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Rozmawiał: Wiesław Molak

Gość: Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury

Data emisji: 31.07.2022 r.

Godzina emisji: 9.09

jb

Zobacz także

Zobacz także