more_horiz

Pomysł odejścia od prawa weta w UE. Waszczykowski: chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 17:47
- Sposób decydowania w UE jest opisany w traktatach (...). Jest nacisk, aby wymusić zmiany. Chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona - czyli Niemcy - które tracą wiele instrumentów oddziaływania i za wszelką cenę domagają się, aby zmienić system procedowania i podejmowania decyzji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski.
Witold Waszczykowski o pomyśle odejścia od prawa weta w UE: chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona
Witold Waszczykowski o pomyśle odejścia od prawa weta w UE: chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemonaFoto: PR24/AK

- Weto w Unii Europejskiej powinno funkcjonować w kwestiach strategicznych. W przypadku fundamentalnych decyzji gospodarczych czy politycznych, wymagających bardzo szybkiej reakcji, wykorzystywanie tego mechanizmu wymaga ograniczenia - powiedział w środę europoseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. W tej kwestii wcześniej wypowiedział się także m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który stwierdził, że "nie możemy już sobie pozwolić na krajowe weta, na przykład w polityce zagranicznej, jeśli chcemy być nadal słyszalni w świecie konkurujących ze sobą wielkich mocarstw".

Odnosząc się do tej wypowiedzi, europoseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były szef MSZ Witold Waszczykowski wskazał, że "w Unii Europejskiej można wiele rzeczy zmienić, ale trzeba to robić poprzez zmianę traktatów". - Sposób decydowania we Wspólnocie jest jednoznacznie opisany w traktatach i wszelkie kwestie dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a tym bardziej wszystkie kwestie podnoszone przez Radę Europejską, są podejmowane przez konsensus. Na poziomie niższym, na przykład sektorowych spotkań ministrów poszczególnych resortów oczywiście można głosować większością - wyjaśnił.

Prawo weta w UE

Jak dodał, "aby zmienić tę kwestię, jak chce Andrzej Halicki, należałoby zmodyfikować traktaty". - Traktaty zmienia się nie większością, tylko przez konsensus. Czyli wszystkie 27 państw Unii Europejskiej musiałyby te traktaty odmienić i taką nową procedurę wprowadzić - zaznaczył.

Gość audycji powiedział także, że "mogą minąć lata, gdyby ktoś chciał uruchomić takie kwestie". - Jest nacisk, aby obok traktatu, wymusić zmiany. Chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona - czyli Niemcy - które tracą w tej chwili wiele instrumentów oddziaływania na Wspólnotę i za wszelką cenę domagają się, aby zmienić system procedowania i podejmowania decyzji - zauważył.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2022_08_06-16-35-33.mp3 Witold Waszczykowski o pomyśle odejścia od prawa weta w UE: chodzi o to, żeby Wspólnota była kierowana przez hegemona ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Rozmawiał: Tadeusz Płużański

Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS i były szef MSZ)

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina emisji: 16.35

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także