Dlaczego Szwecja i Finlandia wcześniej nie przystąpiły do NATO? Marcin Fronia wyjaśnia

2022-08-12, 11:18

Dlaczego Szwecja i Finlandia wcześniej nie przystąpiły do NATO? Marcin Fronia wyjaśnia
Marcin Fronia: była to decyzja polityczna. Foto: shutterstock/Alexandros Michailidis

- Ta decyzja była konsekwencją podziału sił w Europie po II wojnie światowej. Przecież Finlandia graniczyła ze Związkiem Radzieckim, a obecnie z Rosją, na obszarze około 1300 km. W związku z tym chciała zachować pokojowe relacje - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia (Norden Centrum).

Stany Zjednoczone formalnie zaakceptowały przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent Joe Biden w czwartek (11 sierpnia br.) złożył podpis pod protokołami akcesyjnymi obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego. - Oba te kraje spełniają wszystkie wymagania NATO. Sojusz będzie silniejszy, a Ameryka bezpieczniejsza. Porozumienie ponad podziałami - powiedział przywódca USA. 

"Była to decyzja polityczna"

Marcin Fronia w Polskim Radiu 24, zapytany o to, dlaczego Finlandia i Szwecja wcześniej nie przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, powiedział, że "była to decyzja polityczna". - Ta decyzja była konsekwencją podziału sił w Europie po II wojnie światowej. Przecież Finlandia graniczyła ze Związkiem Radzieckim, a obecnie z Rosją, na obszarze około 1300 km - dodał.

- Po II wojnie światowej Finlandia starała się w sposób bezkonfliktowy prowadzić relacje z ówczesnym Związkiem Radzieckim. Robiła to również ze względu na przewagę wielkości tego kraju - powiedział gość PR24. 

Podkreślił, że "oczywiście miała ona również w pamięci historię wojny zimowej, która sprawiła, że Finlandia zachowała, obroniła swoją niezależność i niepodległość, dlatego w dalszej konsekwencji postanowiła pokojowo rozwijać swoje relacje ze Związkiem Radzieckim". - Przyjęła także strategię polityki zagranicznej, która polegała na nieintensyfikowaniu, czy niedrażnieniu Związku Radzieckiego poprzez właśnie wchodzenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał. 

W historii znamy pojęcie "finlandyzacji". Chodzi w nim między innymi o to, aby w sposób miękki, na poziomie relacji dwustronnych prowadzić pewnego rodzaju współpracę, która nie zaogni tych dwustronnych stosunków ze Związkiem Radzieckim - powiedział przedstawiciel Norden Centrum. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Marcin Fronia: była to decyzja polityczna (Temat dnia/Polskie Radio 24) 21:09
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Marcin Fronia (Norden Centrum)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 10.07

nj

Polecane

Wróć do strony głównej