more_horiz

"Tusk do dziś jest uwikłany w oddanie śledztwa w rosyjskie ręce". Prof. Ryba o katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 11:25
- To będzie jeden z elementów, który będzie obciążał Tuska, a zarazem całą formację. To dlatego próbują oni w jakiś sposób rozbrajać te bomby, szukając rzekomo skandalicznych informacji i o manipulacjach komisji Macierewicza, rozdmuchiwać to wszystko medialnie już dzisiaj - mówił w Polskim Radiu prof. Mieczysław Ryba o śledztwie ws. przyczyn katastrofy rządowego TU-154.
W katastrofie  w Smoleńsku  w kwietniu 2010 r. zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu
W katastrofie w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentuFoto: Sergei Karpukhin/Reuters/Forum

W czwartek 1 grudnia Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały. W debacie do projektu została jednak zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji.

Zdaniem opozycji poprawka ta miała "burzyć kompromis" wypracowany podczas prac w komisji nad projektem uchwały, dlatego posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad poprawką, a kworum zostało zerwane.

Prof. Mieczysław Ryba komentował przebieg głosowania. - To ciągła narracja opozycji mówiąca o tym, że oprócz wszystkich rzeczy, które zrobił Kreml - i tu nie chodzi tylko o Gruzję, Ukrainę, ale m.in. o śmierć Niemcowa czy Politkowskiej, w których to przypadkach pomimo braku twardych dowodów wszyscy mówią o zbrodni politycznej - to jedna tylko sytuacja jest czystym wypadkiem bez winy rosyjskiej i jest to katastrofa smoleńska. W obliczu tylu działań dezinformacyjnych Rosji trzymanie się takiej tezy jest bardzo ryzykowne, ale opozycja stała się tego zakładnikiem - zaznaczył.

- Tusk stał się zakładnikiem oddania śledztwa w rosyjskie ręce i musiał później powielać przynajmniej część narracji Kremla, to trwa do dzisiaj, stąd takie, a nie inne zachowanie w tej materii, pokazujące to uwikłanie - dodał gość audycji.

Posłuchaj
17:47 PR24 2022_12_07-09-41-22.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o postawie opozycji podczas głosowania uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza mówiła, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 3.12.2022

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka/kor


Zobacz także

Zobacz także