"Polacy wstali z kolan i podnieśli głowy". Andrzej Gelberg o fenomenie "Solidarności"

- Polacy poczuli pewną godność tego, że są Polakami. Nigdy nie był spisany etos "Solidarności" jako takiej, ale moim zdaniem wyrażał się on w trzech słowach: "Polska", "prawda" i "wolność" - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", wspominając wydarzenia grudnia 1981 r.

2022-12-13, 15:43

"Polacy wstali z kolan i podnieśli głowy". Andrzej Gelberg o fenomenie "Solidarności"
Andrzej Gelberg, opozycjonista czasów PRL. Foto: PR24/TB

13 grudnia 1981 r. nad ranem radio PRL nadało wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informujące o "ukonstytuowaniu się" Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie PRL. Według orzecznictwa polskiego wymiaru sprawiedliwości z okresu po 1989 r. tryb wprowadzenia stanu wojennego był niezgodny nawet z narzuconym przez reżim komunistyczny porządkiem prawnym.

Andrzej Gelberg mówił o powstaniu "Solidarności" i jej wpływie na odzyskanie przez Polskę niepodległości. - Wszystkich zaskoczyło, że nagle wybuchła "Solidarność". Wcześniej w dekadzie gierkowskiej Polacy trochę się poddali, uznali, że już nic w ich życiu nie może się zmienić, a Polska będzie już taka zawsze, nie ma co się buntować. Reżim Gierka był stosunkowo łagodny, nie strzelał do robotników jak reżim Gomułki (…). I oto nagle wybucha "Solidarność", Polacy wstają z kolan i podnoszą głowę, czują, że nabierają siły, nagle zaczęli się dopominać o rzeczy najważniejsze - zauważył gość audycji.

- To była obrona interesów elity komunistycznej, która przyjmowała, moim zdaniem słusznie, że społeczeństwo, które zorganizowało się w 10-milionowej "Solidarności", poczuło swoją siłę i upomni się o pewne zmiany dotyczące transformacji ustrojowej - mówił były opozycjonista o stanie wojennym.

Posłuchaj

Andrzej Gelberg o wydarzeniach 1981 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 zakładów strajkujących w grudniu 1981 r. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników. W czasie stanu wojennego śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys. osób.

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. 

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Andrzej Gelberg

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 14.07

REKLAMA

PR24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej