more_horiz

"Wojna odsłoniła różne mechanizmy". Prof. Mieczysław Ryba o aferze korupcyjnej w PE

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 09:54
- Kiedy wybuchła wojna i odsłoniły się nie tylko różne mechanizmy powiązań biznesowych wielu krajów zachodnich, to nagle coraz bardziej otwierały nam się oczy. Twierdzić, że Rosjanie nie wykorzystują tajnych służb, byłoby skrajną naiwnością - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Mieczysław Ryba o aferze korupcyjnej w PE.
Mieczysław Ryba o aferze korupcyjnej w PE.Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

O najnowszych informacjach na temat katargate i o tym, co dzieje się w Parlamencie Europejskim mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba. Jak wskazał, "niejednokrotnie stawialiśmy sobie pytanie skąd u niektórych polityków europejskich takie antypolskie zacietrzewienie".

"Kierunek ideowy"

- Niektórzy mówili, że to zacietrzewienie antypisowskie, te odpowiedzi szły w kierunku ideowym, że mamy do czynienia z taką dominacją lewicy, która sobie nie wyobraża prawicowych rządów, jak oni nazywają populistycznych, w dużym kraju europejskim, szczególnie tak ważnym jak Polska - wyjaśnił. - W związku z tym wywiera się presję, aby zmienić ten rząd, a wtedy już prosta droga do budowy Federacji Europejskiej - dodał.

- To nie jest nieprawdziwa diagnoza, jednak im głębiej się człowiek zastanowił, tym bardziej myśli, że może tu jest coś więcej - zaznaczył. - To więcej to z pewnością wpływy niemieckie i ich możliwości kreowania pewniej kariery dla poszczególnych polityków - ocenił. - U nas taką karierę robił na przykład Donald Tusk, wiemy jakie było jego zachowanie w wielu ważnych dla Niemiec sprawach - dodał.

"Wojna odsłoniła różne mechanizmy"

Podkreślił, że "kiedy wybuchła wojna i odsłoniły się nie tylko różne mechanizmy powiązań biznesowych tych wielu krajów zachodnich, to nagle coraz bardziej otwierały nam się oczy". - Twierdzić, że Rosjanie nie wykorzystują tajnych służb, że nie uruchamiali finansów, aby osłabić wschodnią flankę NATO, przede wszystkim Polskę, żeby zdestabilizować jedność Europy, to takie myślenie byłoby skrajną naiwnością - wskazał.

- Być może trzeba było wojny, byśmy też poprzez działalność służb wywiadowczych, prokuratury belgijskiej i nie tylko, zobaczyli po prostu to w pełnej dramaturgii - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:58 Ryba.mp3 Mieczysław Ryba: wojna odsłoniła różne mechanizmy (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 09.41

jb

Zobacz także

Zobacz także