more_horiz

Prof. Jabłoński: mam wrażenie, że stosunek Sikorskiego i Tuska do Rosji wcale się przez lata nie zmienił

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 10:44
- Słowa Radosława Sikorskiego wydają mi się jakąś formą podkreślania, że dawna polityka mainstreamu europejskiego względem Rosji nie jest dla niego czymś, co on by w tej chwili negował - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL).
Arkadiusz Jabłoński:Sikorski pokazuje, że dawna polityka Europy względem Rosji nie jest czymś, co on by dziś negował
Arkadiusz Jabłoński: Sikorski pokazuje, że dawna polityka Europy względem Rosji nie jest czymś, co on by dziś negowałFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W piątek 20 stycznia europosłowie Tomasz Poręba i Jacek Saryusz-Wolski zaprezentowali 10 pytań do szefa PO, byłego premiera rządu PO-PSL w latach 2007-2014 - Donalda Tuska. Politycy zapytali m.in., dlaczego zrezygnował on z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009, dlaczego w roku 2010 kierowany przez niego rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln zł rosyjskiej spółce Gazprom oraz dlaczego kierowany przez niego rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku, całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii. Jedno z pytań dotyczyło też oddania śledztwa smoleńskiego w ręce Rosjan. 

Tomasz Poręba podkreślił wówczas, że są to pytania nie tylko o te konkretne fakty, ale i o to, jak wyglądała polityka zagraniczna, energetyczna, militarna, wojskowa rządu Donalda Tuska. Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński mówił o różnicy w podejściu lidera PO i Radosława Sikorskiego do Federacji Rosyjskiej za rządów PO-PSL i dziś. 

"Dawna polityka mainstreamu europejskiego"

- Ja tej różnicy aż tak bardzo ostro nie widzę - powiedział. - Wydaje mi się, że jest duża wstrzemięźliwość lidera PO, a słowa Radosława Sikorskiego wręcz wydają mi się jakąś formą podkreślania, że dawna polityka mainstreamu europejskiego nie jest dla niego czymś, co on by w tej chwili negował - zaznaczył.

- Mam wręcz wrażenie, że podkreśla, że jego punkt widzenia wcale nie jest zgodny z tym rodzajem polityki, jaki w tej chwili prowadzi Zjednoczona Prawica - ocenił.

"To jest duży problem dla PO"

Wskazał, że "dla PO to jest duży problem". - Dlatego nie ma odpowiedzi na te zasadnicze 10, czy teraz 11 pytań, bo tak jak każde z nich jakkolwiek można by było uzasadniać innym kontekstem geopolitycznym, tak w obecnym czasie wszystkie te tłumaczenia brzmiałyby mało przekonująco - zaznaczył.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:28 Jabłoński arkadiusz.mp3 Arkadiusz Jabłoński: Sikorski pokazuje, że dawna polityka Europy względem Rosji nie jest czymś, co on by dziś negował (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 09.41


jb/kor

Zobacz także

Zobacz także