Ptasia grypa atakuje. Ekspert ostrzega: wirus przeobraża się na naszych oczach

2024-04-07, 19:45

Ptasia grypa atakuje. Ekspert ostrzega: wirus przeobraża się na naszych oczach
Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest szczep H5N1, po raz pierwszy stwierdzony w Hongkongu w 1996 r. . Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

- Musimy zdawać sobie sprawę, że ten wirus jest coraz bliżej człowieka. Nie potrafi przenosić się między ludźmi, dlatego nie straszymy pandemią, natomiast musimy tego wirusa obserwować, żeby nie zaskoczył nas tak jak koronawirus - mówił w Polskim Radiu 24 dr n.med. Paweł Grzesiowski, lekarz, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

W Teksasie stwierdzono zakażenie człowieka ptasią grypą od krów mlecznych. To pierwszy przypadek przeniesienia wirusa H5N1 między człowiekiem a innym ssakiem - informuje New Sicientist.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od stycznia 2003 r. do lutego 2024 r. odnotowała u ludzi 887 zakażeń tym patogenem w 23 krajach na świecie. Niepokojąca jest wysoka śmiertelność. Spośród tych infekcji aż 462 zakończyło się zgonem zainfekowanych pacjentów.

Wirus od kilku lat atakuje również ssaki 

Dr n.med. Paweł Grzesiowski zwracał uwagę, że wirus ptasiej grypy jest znany od wielu lat. - Nie jest to nowe zagrożenie, to zupełnie inna sytuacja, niż z COVID-19, tu mieliśmy do czynienia z nowym patogenem, który zaatakował z zaskoczenia. Wirus ptasiej grypy jest znany, obserwujemy go i widzimy, jak dziwnie, niespotykanie zaczął się zachowywać od kilku lat. Bardzo dużo zachorowań miało miejsce wśród ptactwa domowego, a ostatnie lata to atak tego wirusa na ssaki, to jest najbardziej niepokojące - zaznaczył.

- Na naszych oczach ten wirus przeobraża się z wirusa ptasiego w wirusa zdolnego do zaatakowania różnych gatunkach ssaków - dodał.

"Dotychczas nie było takiej sytuacji"

Jak podkreślał ekspert, to, co stało się w USA, jest jednym z najbardziej niepokojących alertów, ponieważ doszło do zakażenia krów od chorych ptaków, następnie od krowy zraził się ich hodowca. - Dotychczas takiej sytuacji nie było, krowy są nowym gatunkiem ssaków zaatakowanych przez tego wirusa, to niespotykana sytuacja. Krowa lżej choruje, ale przez to daje wirusowi szansę na przeniesienie się np. z mlekiem. Badania pokazują, że krótkotrwała pasteryzacja może nie zabić wirusa w mleku, miliony osób mogą być eksponowane na produkty, w których będzie wirus ptasiej grypy - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Dr n.med. Paweł Grzesiowski o nowych zagrożeniach ze strony wirusa ptasiej grypy (Polskie Radio 24 / Temat dnia) 21:55
+
Dodaj do playlisty

W Wietnamie 21-letni mężczyzna najprawdopodobniej podczas polowania zaraził się ptasią grypą H5N1 od dzikiego ptactwa - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Niestety, nie udało się go uratować. 

Zobacz także:

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska 

Gość: dr n.med. Paweł Grzesiowski, lekarz, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19

Data emisji: 07.04.2024

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej