Mobbing i patologie środowiska pracy mogą dotyczyć każdego pracownika

2017-06-16, 12:17

Mobbing i patologie środowiska pracy mogą dotyczyć każdego pracownika
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Ezequiel Scagnetti/East News/REPORTER

Zjawisko mobbingu znane jest pracownikiem od dawna, jednak dopiero w latach 90. zajęto się nim od strony formalnej. Wcześniej utożsamiano je ze zwykłymi konfliktami w środowisku pracy. O charakterze zjawiska i regulacjach prawnych mówiły w audycji Społeczny Punkt Widzenia Barbara Surdykowska (biuro eksperckie NSZZ “S”) i Ewa Krajewska (sekretarz Krajowej Sekcji Pracowników Bibliotek Publicznych „Solidarności”).

Posłuchaj

16.06.2017 Barbara Surdykowska (biuro eksperckie NSZZ “S”) i Ewa Krajewska (sekretarz Krajowej Sekcji Pracowników Bibliotek Publicznych „Solidarności”) o mobbingu.
+
Dodaj do playlisty

Barbara Surdykowska wyjaśniała, że mobbing to sytuacja ekstremalna. Największym problemem w Polsce jest to, że w pracy nie zarządza się stresem. – Jako czynnik środowiska pracy powinien podlegać kontroli i być badany. Z tego powinny być wyciągane wnioski, dotyczące organizacji pracy – mówiła. W jej ocenie, gdy mówimy o mobbingu, najważniejszy jest aspekt prewencji. – Nie koncentrujmy się na problemie, gdy już zajdzie, ale na tym, czy jest wystarczająca liczba szkoleń, polityka antymobbingowa. To obowiązek pracodawcy, ale wielu z nich go nie realizuje – wskazywała.

Gość przekonywała również, że w Polsce niewielu pracowników zna normy antydyskryminacyjne. –  Mamy w kodeksie pracy pojęcie molestowania, tworzenia wrogiej atmosfery wokół pracownika. To niekoniecznie musi mieć charakter długotrwały, tak jak przy mobbingu – tłumaczyła.

Ewa Krajewska zaznaczyła, że mobbing i patologie środowiska pracy mogą dotyczyć każdego pracownika, niezależnie od wykształcenia i zajmowanego stanowiska. Jak mówiła, problem ten pojawia się również w bibliotekach. – Skupiamy się na przeprowadzaniu szkoleń. Upatrujemy, że profilaktyka powinna się skupiać nie tylko na procedurach zapobiegania, ale na samoświadomości człowieka – przekonywała. Jak tłumaczyła, biblioteki są specyficznym miejscem pracy, to małe filie, z mała liczbą zatrudnionych ludzi. – Jeśli ten zespól się nie dogada, jeśli ludzie się nie lubią, to już jest zarzewie do powstania patologii środowiska pracy – oceniła.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 11:06


Polecane

Wróć do strony głównej