Większe nakłady na ochronę zdrowia. 6 proc. PKB w 2025 roku
"Nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do 6 proc. PKB w 2025 r." - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którego drugie czytanie rozpoczęło się w środę w Sejmie. O projekcie mówił reporter Polskiego Radia Michał Walczyk.
2017-11-22, 13:37
Posłuchaj
Projekt zakłada, że w 2018 r. na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc. Docelowy poziom nakładów - 6 proc. PKB - ma być osiągnięty 2025 r.
Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie - w formie dotacji dla NFZ - świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, na które są najdłuższe kolejki.
Autorzy projektu ocenili, że bez dodatkowych pieniędzy "nie da się powstrzymać (...) wzrostu liczby kolejek i czasu oczekiwania na świadczenia". Zwrócili uwagę, że na dostępność do leczenia mają także wpływ wyjazdy lekarzy i pielęgniarek do pracy w krajach UE, które oferują wyższe wynagrodzenia.
Jak podkreślił Michał Walczyk, zdania na temat projektu ustawy są podzielone. - Opozycja związana z Platformą Obywatelską i Nowoczesną jest przeciwna tej ustawie, zaś Kukiz’15 nie mówi nie, ale zapowiada poprawki – relacjonował z Sejmu Walczyk.
REKLAMA
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy w październiku prowadzili protest głodowy.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
____________________
Data emisji: 22.11.17
Godzina emisji: 13:06
REKLAMA