more_horiz

"Bardzo często nie podaje się pochodzenia sprawcy". Gmyz o zamachowcu ze Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:00
- Często zdarza się, że dwa światy, ten o charakterze zorganizowanej przestępczości i ten związany z terroryzmem, przenikają się wzajemnie - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Osiem osób zostało ranionych przez nożownika w ataku terrorystycznym w Szwecji - przekazała tamtejsza policja. Niektórzy z poszkodowanych są w ciężkim stanie. Do zdarzenia doszło w mieście Vetlanda. Podejrzany o dokonanie zamachu został schwytany, ma 20 lat, ale policja nie informuje o jego pochodzeniu.

1200_Szwecja_PAP.png
Nożownik z Vetlandy to obywatel Afganistanu. Tak twierdzą szwedzkie media

Zdaniem gościa PR24, polityka informacyjna w Szwecji przypomina tę w Niemczech. - Jedna z gazet wreszcie podała, że mamy do czynienia ze sprawcą, który pochodzi z Afganistanu. W Niemczech rzeczywiście bardzo często służby powołują się na kodeks prasowy i nie podają pochodzenia sprawcy - mówił.

"Poprawność polityczna"

Jak dodał, poprawność polityczna w Szwecji jest rzeczą, która nie pozwala podawać pochodzenia sprawcy. - Wiadomo jednak, że zamachowiec był notowany przez policję za handel narkotykami, powszechny jest handel opium - powiedział Cezary Gmyz.

Obecnie w Szwecji obowiązuje trzecie, "podwyższone zagrożenie" atakami terrorystycznymi w pięciostopniowej skali. Z tego powodu policjanci instruują obywateli w mediach, jak powinni zachowywać się w przypadku zamachu. Podali schemat działania: "Uciekaj, znajdź schronienie, zadzwoń po pomoc".


Posłuchaj
21:18 PR24_mp3 2021_03_04-10-08-20.mp3 C. Gmyz o zamachu w Szwecji ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie)

Data emisji: 03.03.2021

Godzina: 10.08

Zobacz także

Zobacz także