more_horiz

"Zderzenie dwóch światów". Prof. Jacek Reginia-Zacharski o wyrokach TK i TSUE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 10:00
- Kultura polityczna ulega fundamentalnym zmianom. Świat, do którego byliśmy przyzwyczajeni w wielu miejscach przestał istnieć - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę o niekonstytucyjności przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.

Posłuchaj
18:21 _PR24_AAC 2021_07_16-09-41-42.mp3 "Zderzenie dwóch światów". Prof. Jacek Reginia-Zacharski o wyrokach TK i TSUE (Temat Dnia/Gość PR24)

Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy Polska powinna respektować decyzję TSUE.

Maciej Małecki 1200.jpg
Wiceminister Maciej Małecki: Trybunał Sprawiedliwości UE piętnuje Polskę

"Realia się zmieniają, również w sferze prawnej"

Odnosząc się do dyskusji w przestrzeni publicznej, która w związku z decyzjami TK i TSUE zdominowały w ostatnich dniach uwagę Polaków, gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że "wiele osób przywykło do myślenia w oparciu o definicję".

- Jeżeli coś zostało nazwane, to musi pozostać zamknięte w ustalonych ramach. Rzeczywistość pokazuje, że realia się zmieniają, również w sferze prawnej - tłumaczył.

Czytaj także:

Profesor podkreślał, że rzymska tradycja prawa jest oparta na definiowaniu. - Zawartość ujęcia jest istotą sprawy. Tak jak z konstytucji wynikają oczywiste definicje, które zostały precyzyjnie ujęte - mówił.

- Wyrok TSUE pokazuje jak bardzo zmienia się kultura polityczna. Świat, do którego byliśmy przyzwyczajeni w wielu miejscach przestał istnieć. Obserwujemy wyraźne zderzenie dwóch odrębnych światów - dodał politolog.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Zobacz także

Zobacz także