more_horiz

"Jawne neoimperialne odrodzenie się Niemiec". Piotr Cywiński o pożegnaniu Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:09
- Jesteśmy w kluczowym punkcie, w którym niejako może być to, mimo zamierzeń samych organizatorów, potwierdzeniem tego, co się dzieje w dzisiejszej polityce - o pożegnaniu Angeli Merkel mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (TVP Info) i Sławomir Jastrzębowski (Warsaw Enterprise Institute).
Na dziedzińcu ministerstwa obrony orkiestra Bundeswehry zagrała kilka wybranych utworów na pożegnanie Angeli Merkel.
Na dziedzińcu ministerstwa obrony orkiestra Bundeswehry zagrała kilka wybranych utworów na pożegnanie Angeli Merkel. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Kanclerz Niemiec Angela Merkel została pożegnana z honorami wojskowymi. Na dziedzińcu ministerstwa obrony w Berlinie orkiestra Bundeswehry zagrała kilka wybranych przez nią utworów. Po 16 latach rządzenia była szefowa CDU odchodzi na polityczną emeryturęWielki Capstrzyk jest najważniejszą ceremonią wojskową, organizowaną od XVI wieku dla niemieckich władców i wysokich rangą polityków.

Na antenie Polskiego Radia 24 pożegnanie Angeli Merkel z pochodniami ocenił Piotr Cywiński. Jak wskazał, "to, co się zdarzyło wczoraj, nabiera pewnej symboliki". - Jesteśmy w kluczowym punkcie, w którym niejako może być to, mimo woli czy zamierzeń samych organizatorów, potwierdzeniem tego, co się dzieje w dzisiejszej polityce - wskazał.

- Mówiąc bez ogródek, mamy teraz już po prostu jawne, takie neoimperialne odrodzenie się Niemiec - podkreślił i dodał, że "tego de facto należało się spodziewać". 

Dawid Wildstein odniósł się z kolei do osoby samej kanclerz. Jak zaznaczył "Angela Merkel była wyrazem tego, czym stawały się Niemcy". - Raczej szła za tym, co się działo, niż była kreatorem sytuacji - ocenił. - Myślę, że to był najgorszy możliwy kanclerz niemiecki dla Europy w tym czasie, w którym urzędowała - podkreślił.

"Merkel robiła wszystko, żeby niszczyć Unię Europejską"

Jak dodał, "trzeba powiedzieć jednoznacznie, że to jest osoba, która robiła wszystko, żeby ostatecznie tak naprawdę niszczyć Unię Europejską jako organizację państw, które są jakąś formą wspólnoty".

Sławomir Jastrzębowski poruszył natomiast wątek nowej koalicji, jaka tworzy się w Niemczech. Jak zaznaczył, "umowa koalicyjna to jest rozpisany na punkty, rozpisany na dziesiątki lat plan podbicia Europy". - Już nie militarny, bo ten zawiódł, więc sprytniejszy - zaznaczył. - Za pomocą pieniędzy przede wszystkim, za pomocą prawa, które się nagina i którym się manipuluje, i tak to właśnie wygląda - wskazał.

Dodał, że "to, co było do tej pory zakrywane, czego mogliśmy się domyślać, jest właśnie odkrywane". - Jest to zapewne jednak dopiero rąbek tej niby-tajemnicy, ale przecież my się wszyscy mogliśmy tego spodziewać - ocenił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
30:59 PR24_mp3 2021_12_03-10-08-35 (1).mp3 Sławomir Jastrzębowski: umowa koalicyjna Niemiec to jest rozpisany na punkty plan podbicia Europy (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Piotr Cywiński ("Sieci"), Dawid Wildstein (TVP Info), Sławomir Jastrzębowski (WEI)

Data emisji: 3.12.2021

Godzina emisji: 10.09

ZOBACZ TAKŻE: prof. Ryszard Legutko o koalicji w Niemczech

jb

Zobacz także

Zobacz także