more_horiz

Od nowego roku w górę prąd i gaz. Jankowski: to dopiero wierzchołek góry lodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 11:53
- W 2018 ceny energii były mniej więcej dwu-, trzykrotnie niższe niż dzisiaj, a już wtedy był raban i rząd musiał podjąć ponadstandardową działalność. To pokazuje, w jakiej sytuacji jesteśmy i z jakim kryzysem się mierzymy obecnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta Radia WNET, który wieszczy "apokalipsę energetyczną". 
Mam poczucie, jakbyśmy przygotowywali się do apokalipsy energetycznej ,to dopiero wierzchołek góry lodowej - powiedział w PR24 Łukasz Jankowski o podwyżkach cen mediów od stycznia
"Mam poczucie, jakbyśmy przygotowywali się do apokalipsy energetycznej ,to dopiero wierzchołek góry lodowej" - powiedział w PR24 Łukasz Jankowski o podwyżkach cen mediów od styczniaFoto: Bilanol/ Shutterstock

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził w sobotę przyszłoroczne stawki opłat za prąd i gaz. Oznacza to wyższe rachunki za dostawy energii dla gospodarstw domowych. Przy podobnym zużyciu za prąd zapłacimy o 24 procent więcej, a za gaz - o 54 procent. - To dopiero wierzchołek góry lodowej - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z Radia WNET. 

"Mity, które trzeba obalić"

Rozmówca Michała Rachonia ocenił, że w komentarzach o cenach energii jest kilka "mitów, które trzeba obalić". - Pierwszym mitem jest to, że Polska płaci taką cenę, bo nie przeprowadzono transformacji energetycznej. To proste słowo, które wielu dziennikarzy uważających się za ekspertów od energetyki wypowiada. Tyle, że to coraz mniej odpowiada rzeczywistości. Kiedy popatrzeć na ceny energii, to akurat w ostatnich dniach energia w Polsce jest jedną z najtańszych w Unii Europejskiej, znacznie gorzej jest we Francji, znacznie gorzej jest w Niemczech - wymienił. 

Zauważył przy tym, że "w przeliczeniu na siłę nabywczą, dla Francuza te podwyżki o 20, 30 procent nie są bolesne, bo tam zarabia się więcej, dlatego wkład energii w rachunki nie jest tak bolesny jak w Polsce". - Ale gdyby Polska przeprowadziła transformację energetyki tak jak Niemcy, to płacilibyśmy jeszcze więcej. Ta mantra, ten wytrych słowny, że "to jest wynik zaniechań wielu kadencji" nie jest całościową odpowiedzią, jest pewną manipulacją - wskazał Łukasz Jankowski. Dodał, że, wedle planów UE, w 2024 roku przestanie obowiązywać taryfa G, która "chroni konsumentów", wskutek czego "będziemy uzależnieni od giełdy".  

"Jakbyśmy przygotowywali się do apokalipsy energetycznej"

- Szerzej patrząc, mam poczucie, jakbyśmy przygotowywali się do apokalipsy energetycznej - powiedział gość Polskiego Radia 24 i przypomniał, że już w 2018 polski rząd szukał sposobów na obniżenie cen energii. - Wtedy ceny energii były bardzo duże, szokujące - tak, że rząd musiał podjąć ponad standardową działalność. Wtedy ceny były mniej więcej dwu-, trzykrotnie niższe niż dzisiaj, a już wtedy był raban i alarm bardzo duży. To pokazuje, w jakiej sytuacji jesteśmy i z jakim kryzysem się mierzymy obecnie - ocenił Łukasz Jankowski. 

Posłuchaj
05:46 Jankowski-PR24_mp3 2021_12_21-10-54-20.mp3 Łukasz Jankowski: mam poczucie, jakbyśmy szykowali się do apokalipsy energetycznej ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z Markiem Suskim w Polskim Radiu 24: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMichał Rachoń

Gość: Łukasz Jankowski

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 10.54


mbl

Zobacz także

Zobacz także