more_horiz

Prof. Arkadiusz Jabłoński: UE, karząc kraje niepokorne, stara się wymusić ich uległość

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 10:42
Prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Polskim Radiu 24 przestrzegał przed społecznymi konsekwencjami serii zastrzeżeń wobec Polski ze strony unijnych instytucji.
- Konserwatywny element naszej świadomości politycznej dojdzie do głosu - przewidywał prof. Arkadiusz Jabłoński
- Konserwatywny element naszej świadomości politycznej dojdzie do głosu - przewidywał prof. Arkadiusz JabłońskiFoto: shutterstock.com/symbiot

Zarzuty wobec Polski ze strony unijnych instytucji nie ustają. Komisja Europejska poinformowała w środę o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Konsekwencje działań unijnych

Gość audycji pytany był o konsekwencje tego, że "przyjdzie nam słono płacić za to, że polska konstytucja zdaniem polskiego sądu jest najwyższym polskim prawem". Prof. Jabłoński przestrzegał przede wszystkim przed poważnymi konsekwencjami społecznymi takich działań. - Wydaje się, że racje są po stronie polskiej - ocenił i dodał, że spór toczony na zewnętrznej scenie politycznej "będzie skutkował dalszymi podziałami i napięciami". - Wykorzystywane to będzie w walce politycznej - będzie to kolejne paliwo dla opozycji, żeby uderzać w rządzących - powiedział socjolog.

Jako drugą konsekwencję wymienił prowokowanie Polski do symetrycznych reakcji na unijne działania, czyli m.in. zaprzestania wpłacania składki do europejskiej wspólnoty.

- W tej chwili mamy w UE do czynienia z karaniem krajów niepokornych, wymuszaniem pewnej formuły uległości i podporządkowania rynków - podkreślał w dalszej części audycji prof. Arkadiusz Jabłoński.

Czytaj także:

Posłuchaj

17:02 PR24_mp3 2021_12_23-09-39-50.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o społecznych konsekwencjach unijnych kar dla Polski (Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 09.39

st

Zobacz także

Zobacz także