more_horiz

"Mamy do czynienia z wojną informacyjną na emocje". Mieczysław Ryba o sprawie Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 10:28
- Każdy z nas doskonale wie i rozumie jak mogłoby to być niebezpieczne narzędzie w rękach ludzi niegodziwych - o sprawie Pegasusa mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk, KUL.
Prof. Mieczysław Ryba
Prof. Mieczysław RybaFoto: PAP/ Mateusz Marek

Amerykańska agencja prasowa Associated Press podała pod koniec grudnia ub. roku, powołując się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. 

Sprawę Pegasusa na antenie Polskiego Radia 24 skomentował prof. Mieczysław Ryba. Jak podkreślił historyk, "wiadomo, że to jest bardzo ostre narzędzie". - Wiadomym jest, że jest poczucie takiego ewentualnego zagrożenia, gdyby tego typu narzędzia dostały się w niepowołane ręce i służyły nie temu żeby ścigać przestępców, a na przykład prześladować ludzi o innych poglądach czy gdzieś zaangażowanych politycznie - wskazał.

Zaznaczył również, że "ta sytuacja działa na wyobraźnię zwykłego człowieka". - Gdyby później padały ewentualne jakieś oskarżenia czy zarzuty prokuratorskie, to bardzo łatwo mówić, że wszystkie informacje na ten temat zostały powzięte w nieuprawniony sposób - ocenił.

"Tworzy się psychoza"

- W ten sposób tworzy się cała narracja i taka troszkę psychoza, budowana na tym, że każdy z nas doskonale wie i rozumie jak mogłoby to być niebezpieczne narzędzie w rękach ludzi niegodziwych - powiedział i dodał, że "sugeruje się, że służby są niegodziwe czy że państwo, które w ten sposób jest przez prawice prowadzone, dopuszcza się niegodziwych metod".

Podkreślił, że "mamy do czynienia nie tyle z merytoryczną analizą czy używano tego systemu lub merytoryczną analizą czy używano go słusznie, tylko mamy do czynienia z wojną informacyjną na emocje". - Ma ona w ogromnej mierze służyć temu, aby blokować jakiekolwiek działania realne, jeśli mówimy o konkretnych osobach mających gdzieś tam problemy z prawem - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:07 PR24_mp3 2022_01_04-09-40-28.mp3 Prof. Mieczysław Ryba: mamy do czynienia z wojną informacyjną na emocje (Polskie Radio 24)

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

ProwadzącyMichał Rachoń

Gośćprof. Mieczysław Ryba, historyk, KUL

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 9.35


ZOBACZ TAKŻE: Jacek Liziniewicz o sprawie podsłuchów Pegasusem

jb

Zobacz także

Zobacz także