more_horiz

"To, że ich rozmowy mogą być jawne dla służb, budzi przerażenie". Gmyz o sprawie Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:05
- Osoby, które do tej pory używały szyfrowanych komunikatorów były przekonane, że są one nie do złamania. Okazuje się, że jest inaczej. Te osoby nagle zorientowały się, że te treści - być może również treści przestępcze - mogą być jawne dla służb. To budzi przerażenie. To jest clou zamieszania, które wznieca w tej chwili opozycja - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. 
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Jak poinformowała amerykańska agencja prasowa Associated Press, powołując się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Opozycyjni politycy w związku z tym zażądali powołania komisji śledczej. Ich zdaniem służby dopuściły się nielegalnej inwigilacji. 

- To akt wyjątkowej hipokryzji. Działania, które były podejmowane za czasów rządów Platform i PSL-u były działaniami, które bardzo mocno ingerowały w prawa i wolności obywatelskie, w tym w wolność mediów. Mimo wszystko to nie Jarosław Kaczyński dokonał najazdu na redakcję "Wprost". Dokonały tego prokuratura i ABW, którą wówczas osobiście nadzorował Donald Tusk jako koordynator służb specjalnych - podkreślił Cezary Gmyz.

"Używanie go wobec przestępców jest legalne"

Jak zaznaczył używanie Pegasusa jest działaniem legalnym. - Oczywiście w odniesieniu do osób, które są przestępcami. Przypomnijmy, że jedną z osób, która była rozpracowywana przy pomocy Pegasusa był nie kto inny tylko Sławomir Nowak. Teraz już nikt go nie broni - dodał gość PR24.

Jego zdaniem "cała ta afera wynika z jednego faktu". - Mianowicie osoby, które do tej pory używały szyfrowanych komunikatorów, były w pełni przekonane, że są one nie do złamania, a okazuje się, że jest inaczej. Te osoby nagle zorientowały się, że te treści - być może również treści przestępcze - mogą być jawne dla służb. To budzi przerażenie. To jest clou zamieszania, które wznieca w tej chwili opozycja - stwierdził dziennikarz.

Wskazał też kolejny przykład działań ingerujących w wolność mediów w trakcie rządów koalicji PO-PSL. Jak podkreślił, podczas tak zwanej afery marszałkowskiej nielegalnie nagrywano jego rozmowę z Bogdanem Rymanowskim. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:36 PR24 2022_01_04-10-09-11.mp3 Cezary Gmyz o sprawie Pegasusa (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP)
Data emisji: 04.01.2022
Godzina emisji: 10.09

bartos

Zobacz także

Zobacz także