more_horiz

"Rosjanie nie udzielają wsparcia bezkosztowo". Wiceszef MSZ o sytuacji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 12:33
- W sprawie rosyjskiego wsparcia dla obecnych władz Kazachstanu nie wypowiedziała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Z całą pewnością jest to czynnik, który przechyla szalę na stronę aktualnie rządzących w tym kraju. Poza tym Rosjanie nie udzielają pomocy bezkosztowo - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 
Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych
Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznychFoto: Marcin Dławichowski/IAR

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zakwestionował przyczyny rosyjskiej interwencji w Kazachstanie. O pomoc państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w stłumieniu antyrządowych protestów zwrócił się prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew.

Gość PR24 zaznaczył, że "w pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o naturę i źródło konfliktu w Kazachstanie".

- W moim przekonaniu tym źródłem jest wewnętrzna frustracja, która na poziomie społecznym rodziła się od wielu lat. Znalazła ona teraz upust. Z jednej strony mamy duże wzmożenie społeczne. Z drugiej strony tego typu niestabilność to oczywiście moment, w którym dochodzi do różnego rodzaju przetasowań na szczytach władzy - powiedział Marcin Przydacz.

"Zasadnicze zmiany w systemie politycznym"

Jak dodał, "obserwowaliśmy zasadnicze zmiany w systemie politycznym Kazachstanu". - Były prezydent Nursułtan Nazarbajew, choć miał zagwarantowane dożywotnie zasiadanie w Radzie Bezpieczeństwa, która odpowiadała za szereg najważniejszych decyzji, został - w ramach obecnego kryzysu - tej funkcji pozbawiony. Funkcję przejął aktualny prezydent - podkreślił wiceminister.

Według niego jest to "dosyć nowa sytuacja, w której nowe elity kazachskie próbują zbudować nową rzeczywistość polityczną". - Dodatkowym kontekstem jest kontekst geopolityczny. Mamy tutaj do czynienia z ważnym aktorem na scenie politycznej pod kątem bezpieczeństwa. Kazachstan i jego stabilność ze względu na geopolityczne położenie - pomiędzy Rosją a Chinami - ma kluczowe znaczenie. Nie tylko dla bezpieczeństwa tych państw, ale także dla bezpieczeństwa Europy - powiedział Marcin Przydacz.

Czytaj także:

- Pomoc rosyjska jest działaniem podawanym w wątpliwość, jeśli chodzi o podstawy prawne. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zajęła się tym, nie było decyzji na tym poziomie. Z całą pewnością w sensie faktycznym jest to faktor, który przechyla szalę na stronę aktualnie rządzących. Ale nie bądźmy naiwni. Rosjanie nie udzielają takiej pomocy bezkosztowo - zaznaczył polityk.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:06 PR24 2022_01_08-11-36-43.mp3 Marcin Przydacz o sytuacji w Kazachstanie (Temat dnia) 

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ)

Data emisji: 8.01.2022

Godzina emisji: 11.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także