more_horiz

Handel emisjami CO2. Prof. Paruch: zaostrzenie sporu Polski z instytucjami UE 

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:15
- Prawdopodobnie za kilkanaście tygodni dowiemy się, kto naprawdę stoi za ETS, to są miliardy. Pytanie, jak te pieniądze krążą, kto jest beneficjentem tych transakcji i dlaczego Unia Europejska nie podejmuje żadnych reakcji w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS w Lublinie, odnosząc się do kwestii handlu prawami do emisji dwutlenku węgla.
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący handlu emisjami CO2 jest w fazie opracowywania i będzie niedługo złożony. Wniosek ma dotyczyć trybu przyjęcia decyzji przez premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz.

Jak zauważył prof. Waldemar Paruch, takie stanowisko oznacza zaostrzenie sporu Polski z instytucjami europejskimi. - Jest to przejaw zdecydowanej zmiany kursu Warszawy, rezygnacja z miękkiej polityki i dogadywania się z Komisją Europejską. Ta polityka do niczego nie doprowadziła. Porozumienia można zawierać, kiedy mają one charakter dżentelmeński, okazało się jednak, że druga strona nie zamierza żadnych porozumień dotrzymywać, dowodem na to jest kwestia warunkowości środków UE, co innego wydyskutowano, inaczej zaś rozporządzenie jest stosowane, kwestie prawne zostały tu całkowicie odrzucone - przypominał.

- Wolą instytucji europejskich jest złamanie polityczne nie tylko Polski, ale i Węgier, Rumunii i Słowenii - dodał politolog.

Gość audycji komentował brak jasnego stanowiska instytucji UE w prawie handlu emisjami dwutlenku węgla. - Prawdopodobnie za kilkanaście tygodni dowiemy się, kto naprawdę stoi za ETS, to są miliardy, pytanie, jak te pieniądze krążą, kto jest beneficjentem tych transakcji i dlaczego UE nie podejmuje żadnych reakcji w tej sprawie - powiedział.

- Proszę zwrócić uwagę, że inflacja w Europie przybiera rozmiary niespotykane od dwudziestu lat, UE nie podejmuje żadnych realnych działań w tej sprawie. Są to zapowiedzi działań, monitorowanie, nie zwołano żadnego nadzwyczajnego szczytu, nie podjęto decyzji na poziomie politycznym, wszystko utknęło w martwym punkcie, czas płynie, a pieniądze są transferowane, inflacja szaleje (…) Taki jest dzisiaj obraz UE i sytuacji międzynarodowej - stwierdził prof. Waldemar Paruch.

Posłuchaj
19:06 PR24_mp3 2022_01_18-09-39-27.mp3 Prof. Waldemar Paruch o handlu prawami do emisji CO2 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Wiceminister Sebastian Kaleta, komentując wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego, zaznaczył, że Donald Tusk w 2014 roku zgodził się na "drastyczne zmiany" w systemie handlu emisjami ETS. Ten proces sfinalizował się w październiku 2015 roku, a zmiany uznała premier Ewa Kopacz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: prof. Waldemar Paruch

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 09.39

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także