more_horiz

Cezary Gmyz: niemiecki wymiar sprawiedliwości najbardziej upolityczniony w Europie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 11:25
- Dla każdego w Niemczech rzeczą oczywistą są związki świata sędziowskiego i polityki. Sędziowie nie mają jeszcze innej gwarancji niezawisłości, jaką mają sędziowie w Polsce, immunitetu sędziowskiego. W Polsce jest on bardzo szeroki, w Niemczech nie ma o tym mowy, mało tego, sędziego w Niemczech można skazać za wydane przez niego orzeczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie).
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Sąd w Erfurcie (land Turyngia), który zajmuje się tzw. dieselgate stwierdził, że niemieckie sądownictwo nie spełnia unijnych wymagań. Wskazał, że decydujący głos w procesie powoływania sędziów mają w Niemczech politycy. Zwrócił się również do TSUE o orzeczenie, czy niemieckie sądy można traktować jako niezawisłe i bezstronne.

Cezary Gmyz komentował niemiecki system sądownictwa. - Niemiecki wymiar sprawiedliwości jest znacznie bardziej upolityczniony niż polski, wręcz najbardziej upolityczniony w całej Europie. Niemieccy sędziowie, żeby zrobić karierę w sądownictwie, de facto powinni należeć do partii politycznej. W Niemczech, w odróżnieniu od Polski, nie ma zakazu przynależności sędziów do partii politycznej, wręcz przeciwnie, jeśli sędzia chce awansować, powinien związać się z jakąś partią, ponieważ to politycy decydują o tym, kto i jakie stanowiska w sądownictwie obejmuje - zwracał uwagę.

- Koronnym tego przykładem jest obecny szef Trybunału Konstytucyjnego, Stephan Harbarth, który wprost z ław Bundestagu, nie mając ani jednego dnia w orzekaniu w najmniejszym nawet sądzie, przeszedł do Trybunału Konstytucyjnego, by zaraz objąć stanowisko jego szefa - zauważył i dodał, że są niemieccy prawnicy, którzy zwracają uwagę, że w tej sytuacji Niemcy wykazują się daleko posuniętą hipokryzją, krytykując kształt sądownictwa w innych państwach UE.

Posłuchaj
16:43 PR24_mp3 2022_01_19-10-09-34.mp3 Cezary Gmyz o niemieckim sądownictwie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

W Niemczech politycy bezpośrednio powołują sędziów na poziomie federalnym odpowiadającym Sądowi Najwyższemu. Decyduje o tym, mogąca składać się nawet w całości z polityków Komisja Wyboru Sędziów – 16 członków to landowi ministrowie, a kolejnych 16 wyłania Bundestag. Gremium ma decydujący wpływ na wybór sędziów pięciu sądów federalnych.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 10.12

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także