more_horiz

"To jest demontaż państwa". Piotr Cywiński o powołaniu komisji śledczej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:30
- Powołanie takiej komisji oznacza nic innego jak demontaż państwa, ponieważ takich spraw się nie rozpatruje publicznie. Są to sprawy tajne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (Telewizja Polska) i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny"). 
Senacka komisja nie ma jednak uprawnień, jakie miałaby komisja śledcza, którą może powołać Sejm.
Senacka komisja nie ma jednak uprawnień, jakie miałaby komisja śledcza, którą może powołać Sejm.Foto: Mateusz Wlodarczyk, Forum

Kilkanaście dni temu została powołana senacka komisja nadzwyczajnej ds. przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Przed komisją wypowiadali się między innymi przedstawiciele kanadyjskiej firmy Citizen LabSenacka komisja nie ma jednak uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Szef tej komisji Marcin Bosacki zapowiadał, że choć Senat nie ma uprawnień śledczych, to komisja będzie wzywać przedstawicieli organów państwowych zajmujących się służbami specjalnymi. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych komisja zamierza wzywać ekspertów, prawników i specjalistów od działań służb.

Na antenie Polskiego Radia 24, odnosząc się do pomysłu powołania komisji śledczej, Piotr Cywiński wskazał, że sam pomysł powołania czy utworzenia takiej komisji "jest absurdalny". - Jeśli ktoś optuje, czy w ogóle wysuwa takie propozycje, to jest albo przydatnym idiotą, albo obcym dywersantem, i innego rozwiązania nie widzę - powiedział.

"Demontaż państwa"

- Powołanie takiej komisji oznacza nic innego jak demontaż państwa, ponieważ takich spraw się nie rozpatruje publicznie - podkreślił. - Są to sprawy tajne, to jest rzecz pierwsza - wskazał. - Po drugie, służby specjalne mają za zadanie wyjaśnianie, czy przygotowywanie materiałów do ewentualnego, późniejszego postępowania karnego - zaznaczył i dodał, że "ujawnianie czy przedstawianie mechanizmów i działalności w tym przypadku służb tajnych przed jakąś komisją najróżniejszych członków parlamentu, bo są to osoby mniej lub bardziej kompetentne, jest niczym innym jak właśnie demontażem państwa i jego służb - ocenił. 

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska zgodziła się z Piotrem Cywińskim i również oceniła powołanie takiej komisji jako próbę rozkładu państwa. - Wszelkie działania operacyjne objęte są ochroną właśnie dlatego, że mają charakter działań szczególnych - wskazała. 

Działania podejmowane przez służby

- Ta tajemnica nie jest po to, żeby wszyscy wiedzieli, jak w praktyce wyglądają działania podejmowane przez służby i osoby uprawnione, które mogą działania operacyjne podejmować w różnych sytuacjach - powiedziała. 

Zaznaczyła, że "pomysłodawcy powołania komisji śledczej spodziewają się w zasadzie tylko jednej rzeczy - wzrostu słupków procentowych". - Tylko po to ta komisja jest, ona w żadnym stopniu niczego nie wyjaśnia. Postępowania czy też przesłuchania publiczne osób, które zeznają przed taką komisją, są czymś bardzo niebezpiecznym - oceniła. 

Dawid Wildstein wskazał z kolei, że "Platforma Obywatelska wchodzi w polityczny bełkot" i zajmuje się sprawami takimi jak ta Pegasusa, ponieważ "nie jest w stanie podjąć żadnej merytorycznej dyskusji".

"Bębenek histerii"

- Nie jest w stanie przedstawić na przykład Polskiego Ładu 2, czyli programu, który byłby lepszy, który miałby wprowadzać konkretne rozwiązania - wskazał i dodał, że "jej kompletna niezdolność wejścia w dyskusję polityczną w wymiarze programowym powoduje, że gdy tylko czuje, że to jest jej moment, to zaczyna podkręcać bębenek histerii jak najmocniej". - Wtedy taki Brejza i Giertych okazują się idealni - podkreślił. 

Dodał także, że "ze strony opozycji nie ma żadnego dowodu na to, że doszło do intencjonalnego działania ze strony władzy". - Politycy opozycji robią to wszystko w świetle kamer i budują sobie na tym swoją pozycję społeczną - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
42:47 PR24_mp3 2022_01_21-10-08-57.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska: wszelkie działania operacyjne objęte są ochroną i tajemnicą (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Dawid Wildstein (Telewizja Polska), Piotr Cywiński ("Sieci"), Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny")

Data emisji: 21.01.2022

Godzina: 10.09

jb

Zobacz także

Zobacz także