more_horiz

Zapora na granicy z Białorusią. Gmyz: ci, którzy protestują przeciwko budowie, opowiadają się za przemytem ludzi

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 10:35
- Tak naprawdę ci, którzy protestują przeciwko budowie tej zapory, opowiadają się za przemytem ludzi. Mamy do czynienia z wysokodochodowym procederem, w który są zaangażowane również grupy przestępcze. Jest to biznes, który ma niewiele wspólnego z kwestiami humanitarnymi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz. Jak wskazał, "pochwalanie przestępstwa również jest przestępstwem".
Cezary Gmyz: ci, którzy protestują przeciwko budowie zapory na granicy z Białorusią, opowiadają się za przemytem ludzi
Cezary Gmyz: ci, którzy protestują przeciwko budowie zapory na granicy z Białorusią, opowiadają się za przemytem ludziFoto: Attila Husejnow/Forum

Na granicy Polski i Białorusi ruszyła budowa zapory. Jak podaje Straż Graniczna, jest to największa inwestycja w historii formacji. Długość bariery docelowo wyniesie 186 km, a koszt jej budowy - 1,6 mld zł.

Inicjatywa ta spotyka się z krytyką ze strony opozycji oraz aktywistów, którzy zarzucają pomysłodawcom między innymi, że realizacja będzie miała negatywne skutki oddziałujące na środowisko oraz zagrażające bioróżnorodności Białowieskiego Parku Narodowego.

Publicysta Cezary Gmyz ocenił, że "Polska buduje zaporę, która ma zapewnić bezpieczeństwo związane między innymi z kryzysem migracyjnym", ale także ma "działać odstraszająco". Dodał, że europejskie instytucje potwierdziły, że prowadzenie takiej inwestycji jest zgodne z prawem. - Państwa Unii Europejskiej mają prawo bronić swoich granic i to robią - podkreślił.

Przemytniczy biznes

Gość audycji przypomniał, że budowa polskiej bariery nie jest pierwsza na kontynencie europejskim. Jak dodał, "dotychczasowe zapory budowane między innymi na południu Europy nie wzbudzały protestów i kontrowersji".

- Tak naprawdę ci, którzy protestują przeciwko budowie tej zapory, opowiadają się za przemytem ludzi. Mamy do czynienia z wysokodochodowym procederem, w który są zaangażowane również grupy przestępcze. Jest to biznes, który ma niewiele wspólnego z kwestiami humanitarnymi - podkreślił korespondent TVP w Berlinie. Jak wskazał, "pochwalanie przestępstwa również jest przestępstwem".

Posłuchaj
17:31 PR24_mp3 2022_02_01-09-41-13.mp3 Cezary Gmyz o budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie)

Data emisji: 01.02.2022

Godzina emisji: 09.41

ng

Zobacz także

Zobacz także