more_horiz

"Próbuje się z tego zrobić aferę polską". Prof. Jabłoński o przesłuchaniu w PE ws. Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 10:45
- Na pewno wysłuchanie w PE służy odsunięciu podejrzeń od Izraela i przesunięciu uwagi opinii publicznej na Polskę. Sprawy nie dałoby się jednak wprost wykorzystać przeciwko Polsce, gdyby nie pomoc wewnętrzna - to, co zrobili z tej sprawy niektórzy politycy i media. Pegasus stał się aferą polską, a nie międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog z KUL prof. Arkadiusz Jabłoński.
W PE odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat skandalu dotyczącego oprogramowania szpiegującego Pegasus
W PE odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat "skandalu dotyczącego oprogramowania szpiegującego Pegasus"Foto: makasana photo/Shutterstock

Prezydium Parlamentu Europejskiego ma zdecydować o powołaniu komisji śledczej w sprawie używania systemu inwigilacji Pegasus. W czwartek odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat "skandalu dotyczącego oprogramowania szpiegującego Pegasus". Przygotowała je grupa posłów Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że posługiwanie się obcymi technologiami w sprawach bezpieczeństwa zawsze jest ryzykowne.

- Jesteśmy tego ofiarą. Z jak najlepszymi intencjami przyjęliśmy rozwiązania służące zwalczaniu przestępczości. Okazało się, że można to wykorzystać przeciwko Polsce. Na pewno wysłuchanie w PE służy odsunięciu podejrzeń od Izraela i przesunięciu uwagi opinii publicznej na Polskę. Nie dałoby się jednak sprawy wprost wykorzystać przeciwko Polsce, gdyby nie pomoc wewnętrzna - to, co zrobili z tej sprawy niektórzy politycy i media. Pegasus stał się aferą polską, a nie międzynarodową. Polska staje pod pręgierzem oskarżeń dotyczących nielegalnego wykorzystania Pegasusa. Mniej mówi się o aferze w związku ze sporem politycznym w Izraelu - tłumaczył prof. Arkadiusz Jabłoński.

Czytaj także: 

W Polsce zamiar złożenia wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021 potwierdził Paweł Kukiz. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli.

Posłuchaj

18:06 PR24 2022_02_10-09-41-59.mp3 Prof. Jabłoński o przesłuchaniu w PE ws. Pegasusa (Temat dnia/Gość PR24)

Pomysł powołania komisji śledczej ws. inwigilacji to pokłosie ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. Podała ona, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi. Co, ciekawe w kontekście afery pojawia się też kwestia nowelizacji Kpa i bezspadkowego mienia żydowskiego, które pozostało w Polsce. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina: 9.33

PR24 

Zobacz także

Zobacz także