more_horiz

"Nie możemy powiedzieć, że koronawirusa zupełnie nie ma". Sutkowski o końcu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 13:54
- Nadal należy się chronić. Nikt nie mówi o tym, żeby tam gdzie są pacjenci covidowi lub izolowani albo po prostu chorzy iść bez maski - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 lek. med. Michał Sutkowski, prezes stowarzyszenia Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Michał Sutkowski
Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 35 777 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 3668 ponownych. Zmarło 290 osób z COVID-19, w tym 218 w wyniku występowania chorób współistniejących. Wyzdrowiało 62 674 pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę podczas konferencji prasowej, że zauważalny spadek liczby zakażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19 kieruje nas ku końcowi pandemii. Zapowiedział przy tym, że będą kolejno luzowane obostrzenia, w tym obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Kończąca się pandemia

- Jestem optymistą, co nie przeszkadza mi w promowaniu ostrożności - stwierdził Michał Sutkowski. Lekarz podkreślił, że nadal należy się chronić. - Nikt nie mówi o tym, żeby tam gdzie są pacjenci covidowi lub izolowani albo po prostu chorzy iść bez maski, czy medycy w szpitalach i przychodniach bez kombinezonu - zaznaczył. Ocenił, że kolosalny wpływ na wiele kwestii ma charakter SARS-CoV-2.

Gość audycji odniósł się do ogłoszonego końca pandemii. - Nie ma tej pandemii w takim rozumieniu jaka była rok temu, w szczycie trzeciej, czy czwartek fali - nie ma w sensie medycznym, społecznym czy gospodarczym. Z drugiej strony nie możemy powiedzieć, że koronawirusa zupełnie nie ma - tłumaczył.

Czytaj także:

W audycji mowa była o powikłaniach po przechorowaniu COVID-19 u dzieci oraz długu zdrowotnym i zaniedbaniach, które będą do nadrobienia w najbliższych latach po pandemii.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:20 PR24_mp3 2022_02_11-13-07-50.mp3 Michał Sutkowski o końcu pandemii i pocovidowych konsekwencjach, z którymi będziemy się jeszcze musieli zmierzyć w najbliższych latach (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Michał Sutkowski

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 13.09

st

Zobacz także

Zobacz także