more_horiz

Wizyta Zbigniewa Raua w Rosji. Wiceszef MSZ: chcemy odbudować dialog na rzecz bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 21:01
- Chcemy zorganizować spotkania, podczas których różne państwa OBWE będą mogły przedstawić swoje oczekiwania czy swoją wizję bezpieczeństwa. Tam będzie można wypracować wspólnie taki kształt bezpieczeństwa, który będzie akceptowalny dla wszystkich - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. 
Piotr Wawrzyk
Piotr WawrzykFoto: PR24 / Robert Bartosewicz

Szef polskiego MSZ, który w 2022 roku przewodniczy OBWE, w poniedziałek wieczorem uda się do Moskwy, gdzie we wtorek spotka się z Siergiejem Ławrowem. Podczas wizyty Zbigniew Rau, jak przekazał rzecznik MSZ, ma też spotkać się z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

- Pamiętajmy, że pan minister Zbigniew Rau jedzie tam w charakterze przewodniczącego OBWE. I głównie te kwestie będą omawiane podczas rozmów z ministrem Siergiejem Ławrowem. A w efekcie będą one dotyczyć sytuacji, którą mamy wokół Ukrainy. Będzie to w zasadzie główny temat tych rozmów - zaznaczył Piotr Wawrzyk.

"Odbudować dialog na rzecz bezpieczeństwa"

- Mamy pewną propozycję, polegającą na tym, żeby odbudować dialog na rzecz bezpieczeństwa w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy. Mówiąc w ogromnym skrócie, chodzi o to, żeby zorganizować spotkania, podczas których różne państwa OBWE będą mogły przedstawić swoje oczekiwania czy swoją wizję bezpieczeństwa. Tam będzie można wypracować wspólnie, czyli na przykład z udziałem Ukrainy czy Polski, ale też Rosji czy Stanów Zjednoczonych, taki kształt bezpieczeństwa, który będzie akceptowalny dla wszystkich - dodał wiceminister.

Jak zaznaczył, jest to najlepszy sposób, dający możliwość wypowiedzenia się wszystkim uczestnikom rozmów. 

- Uważamy, że to jedyny sposób, w tej chwili najlepszy. Bo z jednej strony daje on możliwość przedstawienia swoich racji wszystkim uczestnikom, także tym, którzy mają inne zdanie. Ale przyjęcie formuły kompromisu pozwala na przyjęcie mechanizmu, który pozwoli zrealizować postulaty wszystkich w zakresie swojego bezpieczeństwa, z uwzględnieniem oczekiwań partnerów. Trudno o lepszą formułę, jeżeli rzeczywiście komuś zależy na dyplomacji, na dialogu i na własnym bezpieczeństwie - podsumował Piotr Wawrzyk.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:58 PR24 2022_02_14-20-33-48.mp3 Piotr Wawrzyk o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Piotr Wawrzyk (wiceszef MSZ)
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także