more_horiz

Dziesiątki inicjatyw, współpraca z fundacjami i samorządami. Obajtek: Orlen pomaga uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 12:19
Zorganizowanie transportu, udostępnienie obiektów hotelowych, zbiórki darów czy angażowanie wolontariuszy - w taki sposób PKN Orlen pomaga do tej pory uchodźcom z Ukrainy. Prezes koncernu Daniel Obajtek mówił w Polskim Radiu 24, że planowane są kolejne działania.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenFoto: PolskieRadio24.pl

W ciągu 12 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę, państwo to opuściło już ponad 2 mln obywateli. Ogromna część z nich - ponad milion - trafiła do Polski. Uchodźcy są przyjmowani przez Polaków w prywatnych domach, w instytucjach samorządowych i państwowych. W pomoc uchodźcom włączają się także firmy i przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, w tym także PKN Orlen. O działaniach Orlenu w tej sprawie mówił w Polskim Radiu 24 prezes koncernu Daniel Obajtek.

Orlen pomaga uchodźcom z Ukrainy

Gość PR24 podkreślił, że wiele firm w Polsce, a także ogromna część społeczeństwa, wspiera uchodźców, co pokazuje, że "Polacy mają wielkie serca". - Polacy czują to, to pokazuje, że Polska jest narodem, który łączy się w bólu, a szczególnie w takim wielkim bólu, jakim jest wojna. Ukraińcy nie walczą tylko o siebie, ale walczą również o nas - mówił.

- Również my, jako firma, która jest czempionem polskiej gospodarki, firma, która również musi spełniać zadania społeczne, bardzo mocno się zaangażowaliśmy, bo uważamy, że to jest zadanie społeczne - wyjaśnił Daniel Obajtek.

Wśród działań Orlenu, wymienił działalność Fundacji Orlen, która realizuje 40 inicjatyw. Prezes koncernu mówił także, że PKN Orlen współpracuje z Caritasem w dostarczaniu produktów na Ukrainę. Dodał także, że współpraca odbywa się również przez samorządy. Jako przykład Daniel Obajtek podał miasto Przemyśl, do którego obecnie dociera ogromna liczba uchodźców, do którego Orlen dostarczył bardzo dużo paliwa, "by miasto mogło autobusami przewozić uchodźców z Ukrainy".

- Przy naszych stacjach przy granicy budujemy namioty ogrzewane, gdzie serwujemy nasze produkty, żywność uchodźcom z Ukrainy. To nie wszystko. To również zakwaterowanie w naszej bazie hotelowej uchodźców z Ukrainy. Ale to nie tylko sam koncern pomaga. Pomaga także cały wolontariat. Orlen ma bardzo mocno rozbudowany wolontariat, w którym pracują pracownicy. I nasi pracownicy ruszyli z bardzo szeroką akcją, ze zbiórkami, z pomocą. Bardzo wielu naszych pracowników wzięło osoby z Ukrainy do swoich domów. Ta akcja idzie bardzo szeroko - mówił Daniel Obajtek.

"Wszyscy Polacy włączają się w tę pomoc"

Ogrzewane namioty postawiono na stacjach Orlen w Hrubieszowie, Zamościu, Radymnie i Ustrzykach Dolnych. Uchodźcy z Ukrainy mogą tam odpocząć, posilić się czy napić gorącej kawy, herbaty.  Orlen dostarczył również ponad 3 tysiące ogrzewaczy i 10 tysięcy koców termicznych na przejścia graniczne w Zosinie, Dołhobyczowie oraz Hrebennem.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że zarówno Orlen, jego pracownicy, jak wszyscy Polacy i polskie firmy, łączą się z Ukraińcami w tym ich trudzie i starają się pomagać na wszystkie sposoby. Zachęcił także Polaków i polskie firmy, by dalej i jeszcze mocniej włączać się w tę pomoc.

- My nadal będziemy w tym zakresie pomagać. Jesteśmy z fundacjami w kontakcie, jesteśmy w kontakcie z samorządami. Cały czas to duże wsparcie płynie. Może nieczęsto o tym mówimy z racji tego, że wolimy pomagać, natomiast kwestia mówienia o tym jest kwestią drugorzędną. Naprawdę będziemy się starać jeszcze mocniej pomagać Ukraińcom, bo wojna jest jednym z największych nieszczęść, które może być - dodał Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen mówił także o długofalowych działaniach koncernu, mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Wyjaśnił, że inwestycja w rozwój technologii mikro- i małych reaktorów jądrowych przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na powołanie nowej spółki Orlen Synthos Green Energy.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:39 PR24_mp3 2022_03_07-22-33-19_Obajtek.mp3 Daniel Obajtek o pomocy koncernu PKN Orlen uchodźcom z Ukrainy ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Klaudia Dadura
Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)
Data emisji: 07.03.2022
Godzina emisji: 22.33

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także