more_horiz

Przekop Mierzei Wiślanej. Siewiereniuk-Maciorowska: inwestycja o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa regionu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 13:34
- Teraz to Rosjanie decydują o warunkach poruszania się po znacznej części Morza Bałtyckiego - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".
Agnieszka Siewierniuk-Maciorowska przypomniała, że obecnie wpływanie polskich jednostek na polskie wody terytorialne wymaga zezwolenia Rosji
Agnieszka Siewierniuk-Maciorowska przypomniała, że obecnie wpływanie polskich jednostek na polskie wody terytorialne wymaga zezwolenia RosjiFoto: Forum/Łukasz Dejnarowicz

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku.

Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości. Budowa przekopu Mierzei Wiślanej trwa od 2020 roku. Ma ona umożliwić wypłynięcie na Bałtyk jednostek z pominięciem Cieśniny Piławskiej w Rosji.

Czytaj także:

Strategiczna inwestycja

Gość audycji oceniła, że w ostatnim czasie "zabrakło wyjaśnienia przeciętnemu Polakowi, po co jest ta inwestycja". - Może trzeba by na mapie pokazać, jak w tej chwili wygląda pływanie statków do portu w Elblągu - zauważyła Siewiereniuk-Maciorowska. Tłumaczyła, że za każdym razem trzeba prosić Moskwę o zezwolenie na przepłynięcie polskiej jednostki z wód zachodnich np. do Elbląga.

Podkreśliła znaczenie przekopu Mierzei Wiślanej dla bezpieczeństwa naszego regionu. - Mimo że Morze Bałtyckie jest częścią wspólną Polski, Niemiec, Danii, Finlandii i jeszcze kilku państw skandynawskich, to Rosjanie decydują o warunkach poruszania się po tym akwenie - tłumaczyła.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
09:52 PR24_mp3_20220406104947_Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o znaczeniu przekopu Mierzei Wiślanej (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska

Data emisji: 06.04.2022

Godzina: 10.49

st/IAR/PAP


***

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także

Zobacz także