Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku.
Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.
Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości. Budowa przekopu Mierzei Wiślanej trwa od 2020 roku. Ma ona umożliwić wypłynięcie na Bałtyk jednostek z pominięciem Cieśniny Piławskiej w Rosji.
Czytaj także:
Strategiczna inwestycja
Gość audycji oceniła, że w ostatnim czasie "zabrakło wyjaśnienia przeciętnemu Polakowi, po co jest ta inwestycja". - Może trzeba by na mapie pokazać, jak w tej chwili wygląda pływanie statków do portu w Elblągu - zauważyła Siewiereniuk-Maciorowska. Tłumaczyła, że za każdym razem trzeba prosić Moskwę o zezwolenie na przepłynięcie polskiej jednostki z wód zachodnich np. do Elbląga.
Podkreśliła znaczenie przekopu Mierzei Wiślanej dla bezpieczeństwa naszego regionu. - Mimo że Morze Bałtyckie jest częścią wspólną Polski, Niemiec, Danii, Finlandii i jeszcze kilku państw skandynawskich, to Rosjanie decydują o warunkach poruszania się po tym akwenie - tłumaczyła.
Więcej w nagraniu rozmowy.
09:52 PR24_mp3_20220406104947_Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o znaczeniu przekopu Mierzei Wiślanej (Temat dnia/Gość PR24)
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska
Data emisji: 06.04.2022
Godzina: 10.49
st/IAR/PAP
***
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl: