more_horiz

Prof. Ryba: Niemcy na Ukrainie nie powinny odgrywać tej roli, którą mają w przestrzeni zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 11:14
- Gdyby prezydent Niemiec pojechał razem z przywódcami krajów wschodniej flanki NATO do Kijowa, to byłby w istocie fałszywy sygnał. Pokazywałby, jakoby Niemcy liderują jakiejś grupie, której nie liderują - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Prof. Mieczysław Ryba: Niemcy na Ukrainie nie powinny odgrywać tej roli, którą mają w przestrzeni zachodniej
Prof. Mieczysław Ryba: Niemcy na Ukrainie nie powinny odgrywać tej roli, którą mają w przestrzeni zachodniejFoto: Belikova Oksana/Shutterstock

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot poinformował w środę o wizycie prezydentów państw Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie. Jak wskazał, ma ona charakter szczególny i symboliczny, a przywódcy porozmawiają między innymi o wsparciu dla Ukrainy.

- Państwa wschodniej flanki NATO zachowują się w tej relacji wojny zupełnie inaczej niż Niemcy czy Francja - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba, przywołując przykład m.in. reakcji Emmanuela Macrona na słowa Mateusza Morawieckiego dot. efektów negocjacji na linii Paryż-Moskwa, w odpowiedzi na które prezydent Francji nazwał szefa polskiego rządu "skrajnie prawicowym antysemitą".

- Nie jest dla nikogo tajemnicą, że też Austria jest zjednoczona z Niemcami. Jest to kraj nie tylko niemieckojęzyczny, ale i operujący w przestrzeni tych samych celów geopolitycznych. Kanclerz Austrii zupełnie niedawno znów gościł u Putina - powiedział.

Jak wskazał, "obecnie są pewne rzeczy, które przypominają Ukraińcom format normandzki". - Dziś obserwujemy sytuację, która zaczęła się w 2014 r. - przypomniał.

Rola Niemiec w przestrzeni geopolitycznej

Prof. Mieczysław Ryba odniósł się także do kwestii odmowy przez Wołodymyra Zełenskiego spotkania z Frankiem-Walterem Steinmeierem. - Gdyby prezydent Niemiec pojechał razem z przywódcami krajów wschodniej flanki NATO do Kijowa, to byłby w istocie fałszywy sygnał. Pokazywałby, jakoby Niemcy liderują jakiejś grupie, której nie liderują - podkreślił.

Jak wskazał, "to wszystko spina się w nowy kontekst kształtującej się układanki geopolitycznej, którą my raz za razem nazywamy międzymorzem, sięgając do pewnych koncepcji międzywojennych czy czasów I RP, w której Niemcy nie odgrywają i nie powinny odgrywać tej roli, którą mają w przestrzeni zachodniej".

Gość audycji skomentował ponadto doniesienia o mobilizacji wojsk rosyjskich w Donbasie i - jak wskazał - "przed nami najważniejsza bitwa, która ma rozstrzygnąć losy państwa ukraińskiego".

Posłuchaj
17:50 PR24_mp3 2022_04_13-09-39-09.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o różnicach w postawach państw zachodnich wobec wojny na Ukrainie ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 09:33

ng

Zobacz także

Zobacz także