more_horiz

Festiwal eufemizmów w niemieckiej prasie. Prof. Kucharczyk: mają przykryć prawdę o dobrych relacjach Berlina z Moskwą

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 12:30
- W niemieckich mediach można zobaczyć obecnie festiwal eufemizmów oraz gładkich słówek, które mają z jednej strony przykryć bardzo zasadniczy współudział Niemiec w dostrajaniu Władimira Putina, a z drugiej strony widać strategię polityczną, której częścią są dobre relacje Berlina z Moskwą - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grzegorz Kucharczyk.
Prof. Grzegorz Kucharczyk: eufemizmy w niemieckiej prasie mają przykryć prawdę o dobrych relacjach Berlina z Moskwą
Prof. Grzegorz Kucharczyk: eufemizmy w niemieckiej prasie mają przykryć prawdę o dobrych relacjach Berlina z MoskwąFoto: Hadrian/Shutterstock

Jak poinformowały niemieckie media, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce się spotykać ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. "Bild" powołał się na informacje z otoczenia ukraińskiego przywódcy i wskazał, że powodem mają być bliskie stosunki prezydenta Niemiec z Władimirem Putinem. Z kolei w "Allgemeine Zeitung" skomentowano, że "spektakularna odmowa jest ciężkim ciosem oraz niefortunnym posunięciem Wołodymyra Zełenskiego".

Prof. Grzegorz Kucharczyk ocenił na antenie Polskiego Radia 24, że w niemieckich mediach można zobaczyć obecnie festiwal eufemizmów oraz "gładkich słówek, które mają z jednej strony przykryć bardzo zasadniczy współudział Niemiec w dostrajaniu Władimira Putina, a z drugiej strony widać strategię polityczną, której częścią są dobre relacje Berlina z Moskwą".

- Trzeba powiedzieć, że prezydent Ukrainy odmówił spotkania z człowiekiem, który od ponad 20 lat był architektem polityki oraz zbliżenia rosyjsko-niemieckiego, na zgubę narodów Europy Środkowej i Wschodniej, a nie tylko narodu ukraińskiego - powiedział gość audycji. Jak przypomniał, Frank-Walter Steinmeier był szefem urzędu kanclerskiego w rządzie Gerharda Schrödera, który "jako pierwszy dryfował w stronę Rosji", a później jako minister spraw zagranicznych w gabinecie Angeli Merkel "afirmował wszystkie pociągnięcia i rury gazowe, które były dowodem na zbliżenia między Berlinem a Moskwą".

Gość audycji przypomniał ponadto, że Frank-Walter Steinmeier "już po objęciu urzędu prezydenta, odpowiadając na zarzuty, że Nord Stream 2 jest przedsięwzięciem politycznym godzącym w interesy państw takich jak Ukraina, wskazał, że to nieprawda i że jest to zadośćuczynienie Niemiec za wszystkie straty, jakie Rosja poniosła po napaści Niemiec hitlerowskich na Sowietów 22 czerwca 1941 r.".

Posłuchaj
14:36 PR24_mp3 2022_04_13-10-15-19 (1).mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk: w niemieckich mediach można zobaczyć festiwal eufemizmów ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 10:15

ng

Zobacz także

Zobacz także