more_horiz

Zełenski odmówił przyjęcia prezydenta Niemiec. Kowalski: pokazuje europejskim cynikom, gdzie ich miejsce

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 11:38
- Cieszę się, że prezydent Ukrainy tak postawił sprawę. Bo była to próba lansu pana Steinmeiera. Jego wizyta byłaby zwycięstwem ohydnego cynizmu. Przypomnę, że kiedy prezydent Niemiec był ministrem spraw zagranicznych w rządzie pani Merkel, mówił, że gazociąg Nord Stream to rodzaj zadośćuczynienia dla Rosji za II wojnę światową - podkreślił w Polskim Radiu 24 komentator i publicysta Marian Kowalski. 
Marian Kowalski
Marian KowalskiFoto: PR24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odmówił przyjęcia w Kijowie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera

Portal telewizji ARD zwraca uwagę, że fakt, że "prezydent Zełenski nie chce spotkać się z szefem państwa niemieckiego" to "wyraźny sygnał (pokazujący), jaka jest obecnie pozycja Niemiec na Ukrainie". Powodem odmowy "jest oczywiście kurs Steinmeiera w ostatnich latach, który Kijów uważa za zbyt przyjazny Rosji" - dodaje portal, podkreślając, że dopiero teraz "staje się naprawdę jasne, w jakim stopniu polityka Niemiec wobec Rosji (...) wywołała niepokój i niezadowolenie w Kijowie".

- Cieszę się, że prezydent Ukrainy tak postawił sprawę. Bo była to próba lansu pana Steinmeiera. Jego wizyta byłaby zwycięstwem ohydnego cynizmu. Przypomnę, że kiedy prezydent Niemiec był ministrem spraw zagranicznych w rządzie pani Merkel, mówił, że gazociąg Nord Stream to rodzaj zadośćuczynienia dla Rosji za II wojnę światową - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski. 

"Byłoby przejawem hipokryzji"

- Jeżeli oni sobie robią takie prezenty, w wyniku których giną tysiące niewinnych ludzi, to myślę, że robienie spektakularnych zdjęć przez prezydenta Niemiec w Kijowie byłoby przejawem czystej hipokryzji - dodał. 

Zaznaczył również, iż cieszy się, że "prezydent Ukrainy pokazuje tym europejskim cynikom, gdzie jest ich miejsce".

- Bo skutkiem takich właśnie ambicji mocarstwowych Francji i Niemiec jest wojna na Ukrainie. Realną władzę prezydent Niemiec ma żadną. Chciał jechać na Ukrainę ze względów wizerunkowych. Ale robienie sobie fotek na tle zniszczeń, gdzie giną ludzie, to rzecz niesmaczna, to byłoby zwycięstwo cynizmu. Cieszę się, że prezydent Ukrainy jest człowiekiem z charakterem. Zachował się jak trzeba - podsumował Marian Kowalski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:59 PR24 2022_04_14-10-36-28.mp3 Marian Kowalski o postawie Niemiec wobec Rosji (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marian Kowalski 

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 10.36

PR24/bartos

Zobacz także

Zobacz także