more_horiz

Szturm rosyjskich sił na Azowstal. Grzywaczewski: już dziś to miejsce stało się symbolem heroicznej walki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 14:30
- Zakłady Azowstal i cały Mariupol już dzisiaj przeszły do historii i stały się symbolem bohaterstwa i oporu ukraińskiego wobec barbarzyństwa rosyjskich najeźdźców - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski (TVP World). 
Grzywaczewski: zakłady Azowstalu stały się symbolem nie rosyjskiego zwycięstwa, ale rosyjskiej klęski
Grzywaczewski: zakłady Azowstalu stały się symbolem nie rosyjskiego zwycięstwa, ale rosyjskiej klęskiFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

Wszyscy cywile, którzy ukrywali się dotąd w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, zostali już ewakuowani. Pojawiające się doniesienia o 100 osobach na terenie fabryki nie są potwierdzone - poinformował w środę na antenie telewizji Sky News Illa Samojłenko, przedstawiciel walczącego w Azowstalu pułku Azow.

- Podczas walk w Azowstalu zginęło już i zostało rannych bardzo wielu ukraińskich żołnierzy. Ci ludzie (ranni - red.) zasługują na właściwą opiekę. Nikt nie spodziewał się, że tak długo będziemy stawiać opór Rosjanom, ale wciąż walczymy. Nasze zasoby są jednak bardzo ograniczone, a każdy kolejny dzień może być dla nas ostatnim - powiedział Samojłenko.

W ocenie Tomasza Grzywaczewskiego, który komentował w PR24 sytuację w Mariupolu, "desperacki szturm na Azowstal bardziej podyktowany był względami propagandowymi, politycznymi niż chłodną wojskową kalkulacją".

- Zakłady Azowstalu stały się symbolem nie rosyjskiego zwycięstwa, ale rosyjskiej klęski, kiedy okazało się, że grupa niebywale dzielnych ukraińskich żołnierzy jest w stanie bronić się w całkowitym okrążeniu - podkreślił szef TVP World. 

Zagadka kondycji Putina 

Gość audycji odniósł się również do poniedziałkowego przemówienia Władimira Putina z racji obchodzonego 9 maja Dnia Zwycięstwa. 

- Z każdym kolejnym wystąpieniem Putin wygląda coraz gorzej, jeśli chodzi o jego stan fizyczny. Liczni lekarze, którzy mu towarzyszą (...), wszystko to wskazuje na to, że może być przewlekle chory. (...) Jeżeli Putin jest rzeczywiście ciężko chory, to tym bardziej spowoduje to, że Rosja będzie agresywnie działać, eskalując konflikt - stwierdził 

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
23:59 PR24_mp3 2022_05_11-13-05-54.mp3 Tomasz Grzywaczewski o obronie Azowstalu ("Temat dnia/Gość PR24") 
***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina: 13.05

PAP/kmp

Zobacz także

Zobacz także