more_horiz

Senat zajmie się immunitetem Grodzkiego. Duklanowski: PO chce mieć ten problem z głowy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 11:50
- Tomasz Grodzki jest twarzą Platformy Obywatelskiej i totalnej opozycji i oni chcą mieć ten problem już z głowy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin, komentując decyzję Senatu, aby zająć się sprawą uchylenia immunitetu marszałkowi Senatu.
Tomasz Duklanowski
Tomasz DuklanowskiFoto: PR24/AK

Według harmonogramu prac komisji senackich, we wtorek po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała wniosek w tej sprawie. Według prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin, który jako pierwszy opisywał sprawę związaną z Tomaszem Grodzkim.

Nowy wątek sprawy "kopert Grodzkiego"

Gość PR24 przypomniał, że mija już ponad 420 dni, odkąd "otoczenie marszałka Senatu blokuje sprawę uchylenia immunitetu i pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej". Wspomniał też o tym, że w ubiegłym tygodniu pojawiły się nowe fakty w śledztwie dotyczącym Tomasza Grodzkiego. Chodzi o jego bliskiego współpracownika, chirurga Krzysztofa K., któremu postawiono podobne zarzuty do tych, które stawiane są marszałkowi Senatu.

- Z tym że chirurg Krzysztof K. ma tych zarzutów znacznie więcej, bo przyjął tych pieniędzy od swoich pacjentów znacznie, znacznie więcej. Jest mowa o 160 przypadkach, kiedy ten lekarz - twierdząc, że bierze pieniądze na fundacje - pobierał kwoty ok. 10 tys. zł od pacjentów po to, żeby przyspieszyć operację albo żeby operację wykonywał określony lekarz. Następnie te pieniądze trafiały rzeczywiście na konto fundacji, ale z ustaleń prokuratury wynika, że Krzysztof K. wypłacił na swoje prywatne konto prawie pół miliona zł z pieniędzy fundacyjnych - opisywał Tomasz Duklanowski.

Upadek szpitala kierowanego przez Tomasza Grodzkiego

Wyjaśnił, że fundacja, która była pretekstem do przekazywania pieniędzy lekarzom, to Fundacja Pomocy Transplantologii, która działała przy szpitalu Szczecin-Zdunowo i miała go wspierać w czasie, gdy upadał prowadzony przez Tomasza Grodzkiego szpital. - Ten szpital już dziś nie istnieje, został połączony z innym, większym, bo pan Grodzki doprowadził go do bankructwa - dodał.

- Te pieniądze trafiały do tej fundacji, miały zasilić ten upadający szpital, a w rzeczywistości znaczna ich część trafiała na prywatne konto chirurga. I przypomnę, że podobny schemat był z panem Grodzkim. On rzeczywiście, pobierając pieniądze - jak mówią świadkowie, którzy zeznawali w prokuraturze - brał te pieniądze od pacjentów, mówił, że przekazuje je na fundację. A co się z nimi stało, to wszyscy wiemy. Znaczna część tych pieniędzy w ogóle nie trafiła na fundację, tylko do prywatnej kieszeni czy raczej do szuflady pana Grodzkiego - bo tak zeznawali świadkowie - mówił Tomasz Duklanowski.

Senat zdecyduje ws. immunitetu Grodzkiego

Dziennikarz podkreślił, że pojawienie się kolejnego człowieka z zarzutami w tej samej sprawie rzuca na nią nowe światło i dowodzi, że to nie jest śledztwo polityczne. Dodał także, że senatorowie zdecydowali się głosować ten wniosek dlatego, że chcą "przeciąć wreszcie tę sprawę", która zaczyna być obciążeniem dla Platformy Obywatelskiej.

- Tomasz Grodzki jest twarzą Platformy Obywatelskiej i totalnej opozycji i oni chcą mieć ten problem z głowy (...). Platforma chce się już pozbyć tego problemu - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:11 PR24_mp3 2022_05_17-10-21-06_Duklanowski.mp3 Tomasz Duklanowski o sprawie Tomasza Grodzkiego ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Tomasz Duklanowski (Radio Szczecin)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 10.21

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także