more_horiz

Gmyz: nie da się rozdzielić kwestii agresji Rosji na Ukrainę i importu węglowodorów do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 11:33
- Przewodnicząca Bundestagu, żeby powiedzieć prawdę, musiałby również poruszyć wątek zachowywania się jej macierzystej partii, czyli Socjaldemokracji, która przez całe lata ściśle współpracowała (...) z reżimem Putina, zwłaszcza jeżeli chodzi o Nord Stream 2 - powiedział Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Cezary Gmyz: nie da się rozdzielić kwestii agresji Rosji na Ukraine i importu węglowodorów do Niemiec
Cezary Gmyz: nie da się rozdzielić kwestii agresji Rosji na Ukraine i importu węglowodorów do NiemiecFoto: PR24/MS

Bärbel Bas, przewodnicząca Bundestagu, w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" powiedziała, że "nie ma bezpośredniego związku między wojną wywołaną przez Rosję a importem nośników energii przez Niemcy". - Rosja kierowała się tutaj innymi pobudkami i nie byliśmy w stanie jej zatrzymać, nawet gdybyśmy nie sprowadzali rosyjskiego gazu - stwierdziła przewodnicząca Bundestagu. Na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz odniósł się do tych słów.

"Nie da się tego rozdzielić"

Korespondent TVP w Berlinie stwierdził, że "przewodnicząca Bundestagu, żeby powiedzieć prawdę, musiałaby również poruszyć wątek zachowywania się jej macierzystej partii, czyli Socjaldemokracji, która przez całe lata współpracowała (...) ściśle z reżimem Putina, zwłaszcza jeżeli chodzi o Nord Stream 2". - Nie da się rozdzielić kwestii agresji Rosji na Ukrainę i importu węglowodorów do Niemiec. Przecież tak jak słusznie zauważono, te pieniądze w dużej mierze finansują rosyjską maszynę wojskową - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

W jego ocenie problem polega na tym, że niektórzy politycy SPD (...) mieli bardzo ścisłe stosunki z Rosją. Dodał, że Niemcy nie wyciągają wniosków z tego, co się dzieje. Stwierdził również, że miłe słowa, które Bärbel Bas skierowała pod adresem Polski, są prawdziwe. Jednak sama polityka jej partyjnego kolegi, czyli kanclerza Olafa Scholza, jest już kunktatorska i sprzyja Rosji. - To, że Niemcy prawie w ogóle nie wysyłają broni na Ukrainę, spowodowane jest tylko i wyłącznie twardą postawą kanclerza Niemiec, który brutalnie okłamuje opinię publiczną - powiedział Cezary Gmyz. 

Dodał, że "Niemcy wprowadzili jedną ważną sankcję, czyli wstrzymali Nord Stream 2". - Chwała im za to, jednak należałoby pomyśleć o rozbiórce tej infrastruktury gazowej łączącej Niemcy i Rosję, ponieważ w przyszłości to również może stworzyć niebezpieczeństwo - powiedział korespondent TVP w Berlinie.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:54 PR24_AAC 2022_05_23-10-06-42.mp3 Cezary Gmyz: nie da się rozdzielić kwestii agresji Rosji na Ukrainę i importu węglowodorów do Niemiec (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 10.06

nj

Zobacz także

Zobacz także