more_horiz

Europa Zachodnia wobec wojny na Ukrainie. Prof. Ryba: zasada "biznes jak zwykle" wciąż obowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:55
- Będziemy mieli cały czas z tym do czynienia, pierwotne emocje opadły, wszyscy w jakiś sposób przyzwyczailiśmy się do tej wojny, zaczynają wracać wielkie interesy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk (KUL), komentując głosy nawołujące do zakończenia wojny na Ukrainie ze względu na potrzebę normalizacji stosunków gospodarczych z Rosją. 
Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się przyspieszeniu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Szef niemieckiego rządu zaznaczył, że byłoby to niesprawiedliwe wobec innych państw kandydujących
Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się przyspieszeniu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Szef niemieckiego rządu zaznaczył, że byłoby to niesprawiedliwe wobec innych państw kandydującychFoto: canadastock/Shutterstock

Ceną za pokój na Ukrainie nie może być jej integralność terytorialna - oświadczyła w poniedziałek w Rzymie ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa. Zaapelowała o kontynuowanie sankcji przeciwko Rosji.

Prof. Mieczysław Ryba mówił o współpracy krajów Europy Zachodniej z Rosją. - Wszystko wpisywało się tam w układ z Rosją. To nie tylko kwestia ropy i gazu, ale też transfery technologiczne i układanie przyszłości biznesu na trwałych relacjach z Rosją. Putin stał się problemem, złamał pewne tabu. Dziś mamy testowanie, czy możliwe jest skłonienie Ukrainy do utraty części terytorium, czy możliwa jest zmiana polityki amerykańskiej - zauważył.

Jak zauważył gość audycji, po tym, jak minął w Europie pierwszy szok związany z wybuchem wojny, zaczyna wracać kwestia interesów z Rosją. - To nie jest ta skala, żeby zmienić główny wektor polityki amerykańskiej, ale gdy w Europie patrzymy na Niemcy, Francję, to stara zasada "biznes jak zwykle" jest cały czas obowiązująca - zauważył gość audycji.

Jak dodał historyk, w obecnej sytuacji liczą się nie tylko interesy czysto biznesowe, ale i różnorakie konteksty geopolityczne, definiowanie swojego bezpieczeństwa. - Z całej naszej tradycji historycznej i położenia geograficznego wynika, że trzeba Rosję odpychać na Wschód, nie tylko dlatego, że mieliśmy tu doświadczenia jej panowania, ale również dlatego, że nie sposób zakreślić jej przestrzeni rozwoju bez Europy Środkowej czy przestrzeni zwanej Międzymorzem - dodał.

Posłuchaj
16:51 PR24_mp3 2022_05_25-09-41-55.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o postawie państw Europy Zachodniej wobec wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Najpopularniejszy niemiecki dziennik w poniedziałkowym wydaniu pyta retorycznie, czy kanclerz Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina zwyciężyła w konfrontacji z rosyjskim agresorem. Według narracji tej gazety, kiedy Olaf Scholz zabiera głos i mówi o wojnie na Ukrainie, miliony ludzi w Niemczech i w Europie oczekują, że dowiedzą się, czy kanclerz uda się wkrótce do Kijowa i kiedy Ukraina otrzyma broń ciężką niezbędną do odparcia rosyjskiego agresora.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 09.42

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także