more_horiz

Postawa Berlina wobec Moskwy. Siewiereniuk-Maciorowska: Niemcom zależy na rosyjskim rynku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 11:55
- Rosjanie nie mają swojego przemysłu, tego drobniejszego - odzieżowego, obuwniczego (...). Mają większe zakłady, ale nie mają rzeczy drobniejszych, nie mają dużych punktów handlowych, w których można upychać chemię gospodarczą. Tego nie mają, a Niemcom na tym zależy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej", komentując postawę Berlina wobec wojny na Ukrainie.
W ocenie Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej, Niemcom zależy cały czas na rosyjskim rynku zbytu
W ocenie Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej, Niemcom zależy cały czas na rosyjskim rynku zbytuFoto: Everyonephoto Studio/ Shutterstock

Gościem Polskiego Radia 24 była publicystka Agnieszka Siewereniuk-Maciorowska, która komentowała postawę Niemiec wobec trwającej wojny na Ukrainie. Najpopularniejszy niemiecki dziennik "Bild" w poniedziałkowym wydaniu pyta retorycznie, czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina zwyciężyła w konfrontacji z rosyjskim agresorem. 

- Niemcy cały czas postępują zgodnie ze swoim interesem narodowym - oceniła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewereniuk-Maciorowska z "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej". - Niemcom zależy na rynku rosyjskim. Rynek rosyjski to od wieków worek bez dna. Na przykładzie rynku zbytu w Rosji zrozumiałam pojęcie czarnej dziury - bo autentycznie, co się tam nie włoży, to wszystko jest wsysane - wskazała.

Gość "Tematu dnia" przypomniała, że mieszka na Podlasiu. Nawiązała do czasów polskiej transformacji lat 90., kiedy regionalna społeczność utrzymywała liczne kontakty handlowe z Rosją i Białorusią. - Przyjeżdżali ludzie i kupowali od nas wszystko - nawet takie rzeczy, że człowiek by nie pomyślał, że to się może przydać. Ludzie hurtowo pakowali całe torby - przypomniała. Przywołała sceny targowiska miejskiego z filmu "U Pana Boga za piecem". - Tak to wyglądało. Cały Białystok i nie tylko Białystok z tego żył, bo oni brali wszystko - podkreśliła.

Jak dodała, "Niemcom głównie o ten rynek chodzi". - Tam można wpakować wszystko i wszystko jest pochłaniane. Oceniła, że "Rosjanie nie mają swojego przemysłu, tego drobniejszego - odzieżowego, obuwniczego (...) Oni na pewno mają większe zakłady, ale nie mają rzeczy drobniejszych, nie mają dużych punktów handlowych, w których można upychać chemię gospodarczą. Tego nie mają, a Niemcom na tym zależy - oceniła Agnieszka Siewereniuk-Maciorowska.

Posłuchaj
13:41 Siewiereniuk-Mciorowka--PR24_mp3 2022_05_25-10-45-15.mp3 Agnieszka Siewereniuk-Maciorowska komentuje postawę Niemiec wobec wojny na Ukrainie ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej komentarza do bieżącej sytuacji społecznej i politycznej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Czytaj także:

Szef MON: Niemcy budowali siłę militarną Putina przez dziesięciolecia

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej")

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 10.41


mbl

Zobacz także

Zobacz także