more_horiz

Stanowisko opozycji ws. środków z KPO. Wojtas: politycy nie powinni torpedować korzystnego planu finansowego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 12:55
- Nie może być tak, żeby polscy politycy budowali swoją pozycję czy zajmowali się organizacją emocji politycznych na torpedowaniu planu finansowego, który jest korzystny dla nas wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog.
Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycji
Spotkanie premiera z przedstawicielami opozycjiFoto: Twitter/KPRM

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany m.in. o Krajowy Plan Odbudowy i o to, czy jego zdaniem, Polska wywiąże się z zobowiązań wobec Komisji Europejskiej, ocenił, że uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym "na pewno nie wystarczy". "Rozmawiałem z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i jestem dobrej myśli: że Komisja Europejska będzie stawiała dodatkowe warunki i że te warunki będą musiały być spełnione, żeby te pieniądze popłynęły do Polski, a one muszą popłynąć do Polski. Wszystkim nam na tym zależy, dlatego że nie może być tak, że społeczeństwo będzie płaciło rachunek za całkowicie nieodpowiedzialne działanie PiS" - mówił Trzaskowski.

Jarosław Wojtas komentował tę wypowiedź. - Jeżeli te słowa były skierowane do twardego elektoratu, to może uda się go po raz kolejny skonsolidować wokół tego problemu i wywołać emocje. Jeżeli słuchały tego stwierdzenia osoby, które się wahają i nie są wyborcami Koalicji Obywatelskiej, można było odczytać z tych słów, że im gorzej dla państwa, tym lepiej dla opozycji - zauważył.

Jak dodał politolog, zaskakujące jest budowanie pozycji politycznej na blokowaniu funduszy dla Polski. - Powstał komunikat, który był skierowany do dwóch grup jednocześnie, ale zupełnie nieprzemyślany, bo z tych środków skorzystają wszyscy - zaznaczył.

- To nieodpowiedzialne działanie, wszyscy ponoszą straty ze względu na brak tych środków, dla elektoratu jest to niezrozumiałe. Jeśli PO i cała opozycja walczą o zmianę kształtu reformy wymiaru sprawiedliwości, to warto zwrócić uwagę, że przez tego typu obstrukcję czy działania cierpią wszyscy, również wyborcy opozycji. Opozycja ma prawo krytykować władzę, ale ma też obowiązki związane z reprezentacją swoje elektoratu, ma też obowiązek działać w interesie państwa. Rodzi się pytanie, na ile liderzy opozycji dobrze określili cele i środki - zauważył gość audycji.

Posłuchaj
24:12 PR24_mp3 2022_05_30-11-33-18.mp3 Jarosław Wojtas o stanowisku opozycji ws. środków z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Zgodnie z zapowiedziami rządu wszystkie uzgodnienia dotyczące porozumienia w ramach KPO zostaną upublicznione w momencie formalnego zatwierdzenia dokumentu przez Brukselę. Chodzi między innymi o projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji około 76 miliardów euro.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jarosław Wojtas

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także