more_horiz

"Węgry grały ostro". Dominika Ćosić o negocjacjach ws. szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 11:47
- Węgry grały ostro, ale premier Viktor Orban wiedział, że jest duża presja ze strony Komisji Europejskiej oraz rady większości krajów, aby pokazać jedność UE w obliczu wojny rosyjskiej na Ukrainie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli. 
Dominika Ćosić: Węgry grały ostro
Dominika Ćosić: Węgry grały ostroFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Jest zgoda w Unii Europejskiej na szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy. Porozumienie osiągnęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli - poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jednak jednomyślną zgodę blokowały niemal przez cztery tygodnie Węgry, domagając się wyłączeń i rekompensat, o czym na antenie Polskiego Radia 24 mówiła korespondentka TVP w Brukseli. 

"To, co jest dobre dla Węgier, nie jest dobre dla UE"

Węgry uzyskały najwięcej, ponieważ jako jedyne oficjalnie groziły wetem. Zatem wczoraj premier Viktor Orban rozegrał to w swoim stylu, trzymając suspens do samego końca. W związku z tym po północy dostał swój prezent urodzinowy (...) i mógł pochwalić się na Węgrzech tym, że wynegocjował dla swojego kraju sukces - powiedziała Dominika Ćosić. 

Jednak podkreśliła, że "to, co z punktu widzenia węgierskiej gospodarki jest dobre, to niekoniecznie oznacza, że jest dobre dla całej UE". - Jest to złe dla relacji UE z Rosją, ponieważ to, co uzyskał Viktor Orban, to wyłączenie z sankcji na ropę naftową ropy, która dostarczana jest drogą lądową przez rurociągi. Zatem sankcje obejmą tylko ropę dostarczoną tankowcami, co w przypadku Węgier jest mniej istotne - wyjaśniła.

"Węgry grały ostro"

- Już wcześniej UE zakładała, że te sankcje nie wejdą w życie od razu, tylko będzie moment przejściowy, który będzie obowiązywał do końca roku dla całej UE, a w przypadku Węgier będzie to jeszcze wydłużone - przypomniał gość Polskiego Radia 24.

- Zatem Węgry grały ostro, ale premier Viktor Orban wiedział, że jest duża presja ze strony Komisji Europejskiej oraz rady większości krajów, aby pokazać jedność UE w obliczu wojny rosyjskiej na Ukrainie. Stąd też wiadomo było, że będzie pole do kompromisu i okazało się, że to pole się znalazło - powiedziała Dominika Ćosić. 

Dodała, że wczoraj rozmawiała z węgierskimi dyplomatami oraz dziennikarzami, którzy zwrócili uwagę na to, że "to porozumienie będzie na zasadzie kompromisu i Węgry dostały pewne gwarancje, ale mowa jest o tym, że szczegóły techniczne zostaną dobrane później, to niekoniecznie bardzo dobre jest dla Węgier, bo akurat w tym przypadku (...) to szczegóły są najważniejsze". 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:25 PR24_AAC 2022_05_31-10-33-39.mp3 Dominika Ćosić: Węgry grały ostro (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli

Data emisji: 31.05.2022

Godzina: 10:33

nj

Zobacz także

Zobacz także