more_horiz

Wiceminister aktywów państwowych: PKN Orlen jest kołem zamachowym polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 11:45
- PKN Orlen dzisiaj stabilizuje ceny w Polsce, gdybyśmy go nie mieli, ceny na stacjach byłyby wyższe o ok. 1,5 zł. Orlen nie zarabia na polskich kierowcach. Politycy PO kłamią, doskonale wiedząc, jak wygląda rynek paliw w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
Maciej Małecki: rządy PiS przygotowały Polskę na zagrożenia, z którymi dziś się mierzymy
Maciej Małecki: rządy PiS przygotowały Polskę na zagrożenia, z którymi dziś się mierzymyFoto: PR24/DB

Politycy opozycji krytykują PKN Orlen, obarczając koncern odpowiedzialnością za wysokie ceny paliw w Polsce.

Maciej Małecki odniósł się do tych zarzutów. - Rekordowy zysk PKN Orlen nie wynika z cen na stacjach paliw. W wyniku finansowym Orlenu tylko 10 proc. zysku to stacje paliw, i to nie tylko paliwa, ale cała sprzedaż detaliczna. 60 proc. zysku Orlenu to aktywa zagraniczne. Koncern zarabia w różnych miejscach i na różny sposób - zwracał uwagę.

- Politycy PO doskonale wiedzą, że odpowiedzialność za rekordowo wysokie ceny paliw ponosi Władimir Putin i Rosja po agresji na Ukrainę, oraz politycy Europy Zachodniej, którzy zamiast ograniczać rosyjskie surowce w gospodarce, woleli robić interesy z Putinem - podkreślał.

"Orlen będzie w ekstraklasie firm energetycznych w Europie"

Wiceminister przypomniał, że PKN Orlen w ostatnich czterech latach wydał na inwestycje ok. 35 mld złotych. - To jest wkład w polską gospodarkę i jej konkurencyjność. Orlen jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Kiedy zrealizujemy konsolidację Orlenu, Lotosu i PGNiG będziemy mówili o koncernie, który będzie miał przychody 250 mld zł rocznie. Wtedy Orlen będzie w ekstraklasie firm energetycznych w Europie i głównym graczem w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy - zauważył, przypominając, że na tym rynku dominują kraje "starej UE".

- Dzisiaj Orlen, który rozpycha się na tym rynku, zabiera kawałki tortu, które były w rękach większych graczy, pytaniem retoryczny jest, w czyim interesie działają Donald Tusk, PO czy PSL, kiedy atakują Orlen, milcząc na temat roli Putina czy polityków Europy Zachodniej, którzy odpowiadają za wysokie ceny paliw - mówił Maciej Małecki.

Posłuchaj
17:49 PR24_mp3 2022_06_13-10-06-55.mp3 Maciej Małecki o rynku paliw w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spodziewa się ostatecznej zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu w ciągu parunastu dni. Jak zadeklarował w środę, nie spodziewa się decyzji innej niż pozytywna, bo Komisja przyjęła wyjaśnienia Orlenu ws. środków zaradczych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Maciej Małecki

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także