more_horiz

Część elit III RP nie chciała przekopu Mierzei Wiślanej. Sakiewicz: to naruszało ich interesy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 12:00
- Część elit III RP uważała, że sięganie po działania, które mogą pokazywać Rosji i Niemcom, że jesteśmy w stanie prowadzić kompletnie niezależną od nich politykę, jest niestosowne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Nowa droga wodna przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji rządu. Ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić nasz kraj od zgody rosyjskiej strony na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską - jedyne naturalne przejście z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

O tym, dlaczego tak długo musieliśmy czekać na realizację tej inwestycji, mówił Tomasz Sakiewicz. - Część elit III RP nie uznawała Polski za kraj w pełni suwerenny. Twierdzili, że sięganie po działania, które mogą pokazywać Rosji i Niemcom, że jesteśmy w stanie prowadzić kompletnie niezależną od nich politykę jest niestosowne, że nie wolno nam takiej polityki prowadzić. Mamy pewną swobodę w polityce wewnętrznej, a jeżeli chodzi o politykę obronną, zagraniczną, to musimy jednak uwzględniać interesy rosyjskie - przypomniał retorykę ówczesnej władzy. 

- Infrastruktura, która by naruszała interesy rosyjskie, nie mogła powstawać. To widać w bardzo wielu kwestiach, nie tylko w sprawie przekopu przez Mierzeję, walki o swobodny dostęp do cieśniny, ale także kwestii rozbudowy wojska, obecności żołnierzy amerykańskich - wyliczył redaktor "Gazety Polskiej".    

Kolejna niechęć - "kontrowersje" wokół Baltic Pipe 

Gość audycji odniósł się również do głosów totalnej opozycji, która krytykowała od samego początku budowę Baltic Pipe. - Na braku Baltic Pipe, lekko licząc, straciliśmy od 10 do 20 mld zł. Tyle Rosja mogła nam zawyżać ceny. Część tych pieniędzy odzyskaliśmy - zaznaczył.  


Posłuchaj
10:10 PR24 2022_06_20-10-49-57.mp3 Tomasz Sakiewicz o przekopie Mierzei Wiślanej ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej")

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 10.49

kmp

Zobacz także

Zobacz także