more_horiz

Znaczenie przesmyku suwalskiego. Prof. Grochmalski: Rosja inwestuje w infrastrukturę wojskową Kaliningradu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 12:44
- Poważnie rozważano, że może dojść do ataku odcinającego państwa bałtyckie Litwę, Łotwę i Estonię, uniemożliwiającego szybki przerzut wojsk i jednoczesne uderzenie z Kaliningradu (…). Z tego obszaru miała uderzyć I Gwardyjska Armia Pancerna, której oddziały teraz walczą pod Charkowem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Przesmyk suwalski może stać się celem inwazji rosyjskiej armii zarówno z Kaliningradu, jak i z Białorusi.
Przesmyk suwalski może stać się celem inwazji rosyjskiej armii zarówno z Kaliningradu, jak i z Białorusi.Foto: Suvorov_Alex/Shutterstock

Przesmyk suwalski jest jedynym połączeniem lądowym państw bałtyckich z pozostałymi krajami NATO i UE. Wśród wielu ekspertów istnieją dziś obawy, iż ten zaledwie 65-kilometrowy przesmyk pomiędzy rosyjską enklawą Kaliningradem a Białorusią mógłby zostać zaatakowany w okresie rosnącego napięcia między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim.

Prof. Piotr Grochmalski zwracał uwagę na znaczenie tego rejonu, jak zaznaczył, obwód kaliningradzki jest silnie zmilitaryzowany. Po okresie, kiedy zmniejszono kontyngent z 100 tys. do 25 tys. żołnierzy, w ostatnich latach Rosja zaczęła inwestować w rozwój infrastruktury wojskowej na tym obszarze, budowane są nowoczesne lotniska i bazy wojskowe, cały region jest chroniony przez silne systemy rakietowe. Stacjonuje tu także istotna część Floty Bałtyckiej. 

Posłuchaj
19:36 PR24_mp3 2022_06_21-09-41-31.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o znaczeniu przesmyku suwalskiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji odniósł się także do przekopu Mierzei Wiślanej i zaznaczył strategiczne znaczenie inwestycji w tym rejonie, które stanowią realizację szerszych koncepcji współpracy między krajami leżącymi na osi północ-południe, w ramach idei Trójmorza. - Z tej perspektywy już w okresie międzywojnia cały ten region był kluczowy w rywalizacji geopolitycznej między Polską a Niemcami, pilnie obserwowany przez Związek Sowiecki - przypominał. 

- To, co powstało, z inicjatywy m.in. Polski i Chorwacji, budowa nowych połączeń drogowych i kolejowych, to przełożyło się na to, by wesprzeć Ukrainę, stanowi istotny element w powstrzymywaniu Rosji. Istotnym elementem jest także Cieśnina Piławska, którą przez lata zdegradowali Rosjanie. Cały ten obszar został stłumiony gospodarczo - przypominał ekspert, podkreślając rolę infrastruktury transportowej. - Konieczność budowy połączeń lądowych otwartych na korytarze morskie jest fundamentalnie istotna, chociażby z uwagi na zainteresowanie USA, które chcą, by państwa Trójmorza zbudowały strukturę, która będzie mogła być używana do dyslokacji wojsk - dodał. 

Zobacz także:

Przekop Mierzei Wiślanej stał się faktem. Na kanale łączącym Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym nie ma już żadnych przeszkód, ponieważ usunięte zostały ostatnie ścianki technologiczne na nowej drodze wodnej. A to oznacza faktyczne połączenie obu akwenów.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 9.41

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także