more_horiz

Rosja odcina Niemcy od gazu. Prof. Jabłoński: to może być element gry politycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:57
- Myślę, że Niemcy nie są do końca zaskoczeni ograniczeniem przesyłu gazu przez gazociąg Nord Stream. Nie do końca wierzę, że to jest jednoznaczna kara Putina przeciw Niemcom. (...) Władimir Putin pomaga włączyć Niemcy w obszar krajów, które także zostały objęte sankcjami i w ten sposób pomaga to panu kanclerzowi Olafowi Scholzowi wyjść z twarzą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL-u.
Rosjanie redukują dostawy gazu do kolejnych krajów
Rosjanie redukują dostawy gazu do kolejnych krajówFoto: 63ru78/Shutterstock

Rosyjski Gazprom ograniczył o 60 proc. przesył gazu przez gazociąg Nord Stream I. Dzieje się tak pomimo tego, że część niemieckich firm zdecydowała się jednak na zapłatę za gaz w rublach, czego od państw zachodnich wymaga Rosja. To kolejny raz, gdy kłamstwem okazują się liczne dawniejsze zapewnienia o tym, że zarówno projekt Nord Stream I, jak i Nord Stream II, są projektami biznesowymi, niemającymi nic wspólnego z polityką. W Polskim Radiu 24 to m.in. komentował socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński.

Gość PR24 stwierdził, że jego zdaniem Niemcy raczej nie są szczególnie zaskoczeni decyzją Rosji. Jego zdaniem nie jest to próba ukarania Niemiec przez Rosję i Władimira Putina. Wyjaśnił, że może to być element gry politycznej, która sprawi, że Olaf Scholz, niemiecki kanclerz, do tej pory zupełnie nie radzący sobie wizerunkowo w związku z wojną na Ukrainie, mógłby - mimo braku zdecydowanych działań - wyjść z tej sytuacji z twarzą.

Prof. Arkadiusz Jabłoński przypomniał także, że Niemcy, w obliczu kryzysu energetycznego, zamierzają przywrócić do działania wyłączone wcześniej elektrownie węglowe, co pokazuje, że cała ich rzekomo proekologiczna działalność nie miała wiele wspólnego z rzeczywistymi ideami.

- To coś, co spotyka teraz Europę, (...) to wojna kulturowa. Ona jest faktem. Poniekąd ofiarami tej bezmyślnej wojny kulturowej jesteśmy my wszyscy, dlatego że zniknęły priorytety. Przestało być istotne to, co jest ważne i coraz bardziej wszyscy staliśmy się cyniczni. Bardzo często, gdy mówiliśmy o tzw. wartościach europejskich, bardzo szybko żeśmy odkrywali, że za tym stoją interesy poszczególnych państw. Ten cynizm osłabia instytucje, które do tej pory służyły ochronie wolności, pokoju, naszych praw - mówił prof. Jabłoński.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:36 PR24_mp3 2022_06_23-09-40-59_Jabłoński.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o wartościach i interesach europejskich ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 09.41

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem