more_horiz

Niemcy wracają do węgla. Gmyz: mówi się, że Zielony Ład nie może być realizowany w takim tempie, jak chce KE

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:09
- Niemcy cały czas budują nowe kopalnie i stosują nowe odkrywki np. na pograniczu polsko-czesko-niemieckim, gdzie działa kilka dużych kopalń - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. 
Niemcy wracają do węgla. Gmyz: Zieloni mówią, że Zielony Ład nie może być realizowany w takim tempie, jak chce KE
Niemcy wracają do węgla. Gmyz: Zieloni mówią, że Zielony Ład nie może być realizowany w takim tempie, jak chce KEFoto: PR24/MS

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węglu. "To gorzkie, ale po prostu nieuniknione" – zapowiada. Do produkcji energii elektrycznej będzie mniej gazu, zamiast tego "bardziej wykorzystywane" będą elektrownie węglowe. Ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca.

Zdaniem Cezarego Gmyza, powyższe słowa jeszcze pół roku temu nie mogłyby paść, a już na pewno nie z ust przedstawiciela partii Zielonych, która od początku lat siedemdziesiątych, kiedy po raz pierwszy dostała się do Bundestagu, oparła się na ekologii i sprzeciwie wobec stosowania szeroko rozumianych paliw kopalnych. Dodał, że od tamtego czasu Zieloni stali się partią, która coraz bardziej realistycznie patrzy na to co dzieje się w niemieckiej energetyce.

"Głosy z różnych stron"

- Ale trzeba dodać, że również inne partie przechodzą powoli na pozycje, które mówią o tym, że idea Zielonego Ładu jest ideą, która co prawda powinna być realizowana, ale nie w takim tempie jak zakłada to między innymi Komisja Europejska i to są głosy słyszane z bardzo różnych stron niemieckiej sceny politycznej. Natomiast trzeba dodać, że Niemcy od energetyki węglowej zaczęli odchodzić tam, gdzie przestało się to opłacać czyli np. w Zagłębiu Ruhry - wyjaśnił Cezary Gmyz.

Czytaj także:

Niemcy próbują zapobiec brakom energii na początku sezonu grzewczego. Do oszczędzania energii ma być zachęcany przede wszystkim przemysł. W wyniku ograniczania dostaw gazu przez Rosję, w planie jest szersze wykorzystywanie przez Niemcy elektrowni węglowych, co jest dla ministra gospodarki, polityka z partii Zielonych "gorzką lekcją".

Posłuchaj
22:56 _PR24_AAC 2022_06_23-10-08-02.mp3 Niemcy wracają do węgla. Gmyz: Zieloni mówią, że Zielony Ład nie może być realizowany w takim tempie, jak chce KE ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina: 10:08 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem