more_horiz

Nowe dokumenty dot. wizyty Ławrowa w Polsce. Waszczykowski: dostał od Sikorskiego prawo naplucia na NATO

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 11:01
- Ławrow dostał od Sikorskiego prawo naplucia na Zachód, na NATO. Dostał prawo do tłumaczenia się ze swojej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł Witold Waszczykowski, który mówił o naradzie ambasadorów w 2010 roku, na którą został zaproszony Siergiej Ławrow

Narady ambasadorów

Jak wskazał były minister spraw zagranicznych, "narady ambasadorów zwykle odbywają się co roku w okresie letnim ze względów praktycznych". - Wtedy ambasadorowie przyjeżdżają na urlopy. Niektórzy z odległych, niebezpiecznych placówek przyjeżdżają też na badania lekarskie - wyjaśnił.

- Przy tej okazji robi się też merytoryczne, prawie tygodniowe spotkanie, przede wszystkim z kierownictwem MSZ, z dyrektorami, ale również z najważniejszymi dostojnikami państwa - powiedział i dodał, że "ambasadorowie są przyjmowani przez prezydentów, premierów".

"To było niewiarygodne"

- Narady nie są niczym nadzwyczajnym, zwyczajowo zaprasza się na nie gościa zagranicznego z kraju zaprzyjaźnionego, aby informować się wzajemnie o wspólnie prowadzonej polityce i wymienić się doświadczeniami - powiedział. - Zaproszenie Ławrowa, więc adwersarza, było czymś niewiarygodnym - ocenił.

Wskazał, że "zanim Ławrow przyjechał w 2010 roku na spotkanie z ambasadorami, doszło do karygodnej sytuacji". - Na początku września 2008 roku, a więc 3-4 tygodnie po rosyjskim najeździe na Gruzję, po tym jak Lech Kaczyński negocjował pokojowe rozwiązanie tej sytuacji, po tym jak wygłaszał słynne słowa w Tbilisi, trzy tygodnie później, Ławrow został zaproszony do Polski przez Sikorskiego - przypomniał.

"Dostał prawo do naplucia na NATO"

- Odwiedził pierwszą placówkę zagraniczną, NATO-wską, europejską - zaznaczył i dodał, że minister spraw zagranicznych Rosji "dostał od Sikorskiego prawo naplucia na Zachód, na NATO. Dostał prawo do tłumaczenia się ze swojej polityki".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:50 Waszczykowski.mp3 Witold Waszczykowski: zaproszenie Ławrowa było niewiarygodne (Polskie Radio 24)

***

Audycja"Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: Witold Waszczykowski, europoseł PiS

Data emisji: 4.07.2022

Godzina emisji: 10.09


jb

Zobacz także

Zobacz także