more_horiz

Prof. Bartłomiej Biskup: inflacja jest dobrym tematem na kampanię wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 13:00
- Inflacja oznacza podwyżki cen, więc jest to temat związany z każdym człowiekiem, który wydaje pieniądze, kupuje. Wpisuje się on zatem również w sposób głosownia Polaków, którzy w dużej części głosują portfelem, czyli swoimi zyskami ekonomicznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Bartłomiej Biskup (politolog, Uniwersytet Warszawski). 
Prof. Bartłomiej Biskup: inflacje jest dobrym tematem na kampanię wyborczą
Prof. Bartłomiej Biskup: inflacje jest dobrym tematem na kampanię wyborczą Foto: PR24/TB

Przedstawiciele polskiego rządu od dłuższego czasu powtarzają, że inflacja spowodowana jest głównie wojną na Ukrainie. W związku z tym ostatnio pojawił się sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej, z którego wynika, że narracja rządu przebija się do Polaków, ponieważ rzeczywiście uważają oni, że inflacja po części jest winą wysokich cen paliw związanych z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dr hab. Bartłomiej Biskup na antenie Polskiego Radia 24 mówił o tym, czy inflacja będzie dobrym tematem na kampanię wyborczą dla opozycji, skoro wśród polityków z nią związanych dominuje przekaz, że wszystkiemu winny jest rząd i prezes Adam Glapiński.

"Inflacje jest dobrym tematem na kampanię wyborczą"

W ocenie politologa z Uniwersytetu Warszawskiego inflacja będzie, a właściwie już jest "zdecydowanie dobrym tematem". - To, co niesie ze sobą inflacja, to podwyżki cen, więc jest to temat związany z każdym człowiekiem, który wydaje pieniądze, kupuje. Tak więc wpisuje się on również w sposób głosownia Polaków, którzy w dużej części głosują portfelem, czyli swoimi zyskami ekonomicznymi i tym, co rząd obieca lub nie obieca: czy nastąpi podwyżka, a może obniżka podatku. To jest widoczne - powiedział gość PR24. 

Dodał, że w tym sondażu, jeżeliby do niego głębiej sięgnąć, wyraźnie widać, że poglądy związane z inflacją związane są bardzo mocno z preferencjami partyjnymi. - To znaczy ci, którzy są zwolennikami obecnego rządu, mówią właśnie o tym, że ta inflacja jest związana z czynnikami zewnętrznymi, natomiast zwolennicy opozycji, a szczególe PO mówią, że jest to wina rządu - powiedział dr hab. Bartłomiej Biskup. 

Oczywiście, jeżelibyśmy spytali się ekonomistów, to dowiemy się, że prawda zwykle leży pośrodku - stwierdził.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
09:02 PR24_AAC 2022_07_06-07-51-28.mp3 Prof. Bartłomiej Biskup: inflacja jest dobrym tematem na kampanię wyborczą (Temat dnia/Polskie Radio 24)
 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Eliza Olczyk 

Gość: dr hab. Bartłomiej Biskup (politolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 06.07.2022

Godzina: 07.51

nj

Zobacz także

Zobacz także